Artykuły

Największa tragiczka Europy

Wielce zasłużyła się Katowicka Telewizja scenie polskiej nadając co miesiąc program z cyklu Spotkania z aktorami, inspirowany przez Juliusza Kydryńskiego, który je z największym pietyzmem prowadzi i omawia twórczą drogę występujących aktorów. Spotkania należą do tych nielicznych programów, na które się czeka. Duża w tym zasługa występujących aktorów, ale także i kierownika literackiego telewizji śląskiej.

Program koncertu Ireny Eichlerówny obejmował m.in. fragmenty sztuki Jerome Kilty "Kochany kłamca", opartej na korespondencji G. B. Shawa i aktorki Stelli Campbell. Drugim punktem wieczo­ru była "Pieśń o Wielkiej Kapitulacji" z IV aktu "Matki Courage" Bertolta Brechta. Te dwie kreacje należą do najnowszych osiągnięć aktorki. Jako matkę Courage można ją podziwiać w Teatrze Narodowym w Warszawie. Rolę Stelli stworzyła ona specjalnie dla wi­dzów małych miast i osiedli, które razem z Władysławem Hańczą (jako Shawem) objeżdżała podczas urlopu.

Ostatnią rolą wieczoru była jedna z jej największych kreacji dramatycznych - Fedra Racine'a.

Pisać o Eichlerównie jest niebywale trudno. Każda pochwała wydaje się zbyt słaba, Boy nazwał jej interpretację roli Fedry "monografią miłości". Bertolt; Brecht uważał ją za największą aktorkę tragiczną Europy. Kydryński, omawiając aktorstwo Eichlerówny, zwrócił uwagę telewidzów na słynne "śpiewanie" będące muzycznym sposobem budowania roli, na niezrównane wejście na scenę i chód aktorki.

W recitalu wzięli ponadto udział: Wła­dysław Hańcza i aktorzy Teatru Śląskiego. Program reżyserował M. Górkiewicz, a realizował telewizyjnie J. Gawroński. Ciekawą oprawę plastyczną audycji przygotował W. Lange.

Nie wiemy jakich aktorów chce Kydryński zaprosić do udziału w następnych Spotkaniach. Czy nie można by tutaj odwołać się do zdania telewidzów? Może urządzić plebiscyt pod hasłem: "Jakich artystów chciałbym zobaczyć w recitalach?" Prosimy Kydryńskiego, aby wypowiedział się co o tym sądzi. Ze swo­jej strony proponujemy wieczór Marii Malickiej, nie oglądanej dotychczas nigdy w telewizji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji