Artykuły

Kraków. Koniec obchodów rocznicy "Umarłej klasy"

Kończą się obchody jubileuszu jednego z najsłynniejszych przedstawień Tadeusza Kantora i Teatru Cricot 2 -"Umarła klasa". 30 lat temu - 15 listopada 1975 roku w Krakowie odbyła się premiera spektaklu, który obejrzeli widzowie w kilkudziesięciu krajach.

Inauguracja obchodów odbyła się we wtorek w krakowskiej Galerii Krzysztofory. Na pokaz sfilmowanej przez Andrzeja Wajdę "Umarłej klasy" przyszli aktorzy i widzowie pamiętający żywy spektakl. Po projekcji Andrzej Wajda opowiadał, jak doszło do powstania filmu, aktorzy wspominali pracę z Kantorem.

W środę odbyła się projekcja filmu stanowiącego montaż zapisów archiwalnych spektaklu i pokaz jego rejestracji z 1989 roku, wykonanej przez francuskiego reżysera Nata Lilensteina. Zapis powstał podczas występów teatru Kantora w Paryżu.

Obchody rocznicy "Umarłej klasy" kończą się w czwartek wieczorem wernisażem w galerii - pracowni Tadeusza Kantora przy ul. Siennej. Do końca grudnia prezentowana tam będzie wystawa fotografii Jacka Marii Stokłosy pt. "Klasa".

- Prezentowany zestaw to zobrazowane przeze mnie wspomnienie Klasy, grupy ludzi, których zjednoczyła wola Tadeusza Kantora - mówi o wystawie artysta.

"Umarła klasa" to jedno z najważniejszych dzieł w twórczości malarza, scenografa i reżysera Tadeusza Kantora. Przedstawienie Teatru Cricot 2 pokazywano przez kilkanaście lat niemal na całym świecie, na największych festiwalach i scenach.

Nazywano go "przejmującym" i "wstrząsającym", pisano o nim jako o niezwykłym wydarzeniu artystycznym, uznano za rewelację na Festiwalu Edynburskim. W prasie brytyjskiej nie zawahano się użyć słowa "arcydzieło", a w kraju określono go jako największe osiągnięcie w historii sławnego krakowskiego teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji