Artykuły

Toruń-Warszawa. Dyr. Lisowski robi teatrzyk w Świątyni Opatrzności

Świątynia Opatrzności Bożej chce przyciągać tłumy jak Centrum Nauki "Kopernik". Tylko że zamiast eksperymentować, dzieci mają się tu utwierdzić w wierze i zobaczyć, jak Bóg stworzył świat. Teatrzyk zajął część podziemia świątyni. Główną lalką jest Bóg Ojciec.

- To pierwszy teatrzyk tego typu, tak duży i multimedialny. Figury się ruszają, np. papież Jan Paweł II wypuszcza z rąk balon - mówi Monika Drozd z biura prasowego Centrum Opatrzności Bożej.

Teatrzyk zajął część podziemia świątyni. Składa się z trzech walców o wysokości i średnicy 3 m, w każdym mieści się osiem scen. Tak opowiadał o nich Zbigniew Lisowski [na zdjęciu], dyrektor toruńskiego Teatru Baj Pomorski, kierownik artystyczny projektu: - W każdej ze scen obejrzymy zmechanizowany teatr lalek poruszanych 45 małymi silniczkami.

Rzeźbiarze na wykonanie 200 lalek poświęcili 4,5 tys. godzin pracy. Nieliczni widzieli próbę teatrzyku w czerwcowe Święto Dziękczynienia. - Nie tylko dzieci były zachwycone, dorośli też - podkreśla Monika Drozd.

Teraz trwają poprawki przed wielką premierą.

Dobry Stwórca i diabeł

Za konsultacje teologiczne i historyczne odpowiadał ks. Janusz Stańczuk z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Pierwszą sceną jest "Stworzenie świata". Główną lalką jest Bóg Ojciec. Nad głową staruszka z długą brodą odzianego w białą szatę wirują planety. Na wysokości jego bioder kręci się obręcz niczym hula-hoop. Stoją na nim figurki zwierząt, m.in. krowa, jeż, wiewiórka, ryba. Całość dopełniają szczęśliwi ludzie. Opis stworzenia świata w starotestamentowej Księdze Rodzaju jest literacki i symboliczny. Tu został przedstawiony dosłownie. Ma trafiać do wyobraźni dzieci. I przy okazji utrwalić, jak wygląda tradycyjna rodzina. Druga scena to "Obraz Boga Ojca jako troskliwego ogrodnika, który dogląda pięknie owocującej jabłoni. Pomagają Mu aniołowie, którzy z konewkami uwijają się, podlewając piękne kwiaty. Widoczne są również dorodne słoneczniki, a nad jabłonką - ptaki".

Teatrzyk pokazuje też historię Polski nierozerwalnie związaną z Kościołem, w której kluczowe są cuda (Cud nad Wisłą, Polak na tronie papieskim). Jest chrzest Mieszka I, ślub królowej Jadwigi z Władysławem Jagiełłą, ale i upadek - rozbiór Polski (kontury naszego kraju rozdzierają trzy kruki, grozę pogłębiają błyskawice z diod). Odrodzenie zapowiada Konstytucja 3 maja i wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Świątyni Opatrzności Bożej. Są zrywy niepodległościowe, w końcu niepodległość i bitwa warszawska 1920 roku (nawałnicę sowiecką przedstawia czerwony smok). II wojnę światową symbolizuje męczeństwo Maksymiliana Kolbego. Wybucha powstanie warszawskie, w końcu odzyskanie niepodległości. Lata komunizmu (ludzie na pochodzie 1-majowym to marionetki poruszane łapskami diabelskimi), przygotowania obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski przez kard. Stefana Wyszyńskiego, wybór Karola Wojtyły na papieża. "Usłyszymy homilię Jana Pawła II na placu Zwycięstwa w roku 1979, przesłanie ks. Jerzego Popiełuszki Zło dobrem zwyciężaj , poznamy historię wyborów z roku 1989, budowę Świątyni Opatrzności Bożej oraz sens mówienia słowa dziękuję " - zapowiadają twórcy teatrzyku.

Pijacy niczym robale

W tej sakralnej i martyrologicznej narracji, naiwno dziecięcej historii naszego kraju nie brak przypomnienia, jak doszło do upadku Rzeczpospolitej. Nie tylko z winy sąsiadów, o czym przypomina stacja "Polska toczona przez wady". W opisie czytamy: "Scena przedstawia owoce na gałęziach: śliwki, gruszki, jabłka i wielką dynię na ziemi, które zaatakowały gąsienice, symbolizujące wady społeczne. Robaki mają odrażające głowy, przypominające pijackie twarze szlacheckie". Robakami poruszają silniczki.

Tak o przesłaniu teatrzyku mówił w magazynie "Dziękuję" Piotr Gaweł, Prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej: - Wystawa będzie kierowana w sposób szczególny do polskich rodzin. Chcemy zachęcić je do odwiedzania Świątyni Opatrzności Bożej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji