Artykuły

Czy Eliza zostanie z Higginsem?

Eliza, londyńska kwia­ciarka uliczna, marzy o pracy w eleganckim sa­lonie, ale jest bez szans, bo używa strasznego języ­ka. Przypadkiem słyszy ją profesor Higgins zakła­da się z przyjacielem puł­kownikiem Pickeringiem, że nawet z "takiej" zrobi damę. Ale, jak się okaże, grama­tyka to nie wszystko.

Na scenie profesor - An­drzej Kostrzewski, przeży­wa właśnie ucieczkę Eli­zy - Patrycja Krzeszowska, która ma dosyć surowe­go nauczyciela. Szermier­ka słowna jest siłą libret­ta. Reżyser Maciej Korwin (dyrektor Teatru Muzycz­nego w Gdyni, niegdyś szef łódzkiego Teatru Po­wszechnego) podkręca tempo dialogów.

- Na razie jest tak, jak­byście grali "Trubadura" albo "Aidę" - żartuje.

- Dla śpiewaków to wiel­kie wyzwanie - dodaje. - Do tego nie ma podziału na chórzystów, tancerzy: wszyscy i tańczą i śpiewają. Wybraliśmy grupę, która chciała brać w tym udział. Sztuka jest kameralna, a scena wiel­ka i trzeba ją wypełnić środkami teatralnymi. Mu­sical ma swoją tradycję i chcemy się jej trzymać, choć niczego nie naśla­dujemy. Zawsze intereso­wał mnie teatr popular­ny. To ma być widowisko przyjemne i wart­kie. Dla mnie Higgins to 40-latek. Rzecz nie w tym, że jest stary, ale że jest sta­rym kawalerem. Spektakl musi być barwny, roztań­czony, z efektownymi ko­stiumami (będą dziełem Jerzego Rudzkiego). Np. scena wyścigów konnych w Ascot to frajda dla oczu.

A finał? W oryginale Eli­za odchodzi z Fredim (Do­minik Sutowicz). Ja daję szansę widzowi, by dopo­wiedział czy uczennica i profesor się zeszli, czy nie.

Na dużej scenie, pod wo­dzą Joanny Semeńczuk, tańczy chór. A w sali prób bohaterowie są na wyścigach w Ascot. Pani Hig­gins (w tej roli Zofia Uzelac, aktorka Teatru Jara­cza, prodziekan Wydziału Aktorskiego PWSFTviT) poznaje Elizę i jej wpra­wiającą w konsternację całe towarzystwo opo­wieść o ojcu, który "chlał". "My Fair Lady" wraca na łódzką scenę po kilku­dziesięciu latach od pre­miery w Teatrze Po­wszechnym. Znów popły­ną niezapomniane prze­boje: "Przetańczyć całą noc", "Jeden szczęścia łut", "Tę uliczkę znam".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji