Artykuły

Wrocław. Festiwal poświęcony twórczości Odin Teatret

Kilkanaście spektakli, pokazy pracy aktorskiej i projekcje filmów znalazły się w programie festiwalu poświęconego duńskiemu Odin Teatret, który we wtorek rozpoczyna się we wrocławskim Instytucie im. Jerzego Grotowskiego.

Festiwal zorganizowano z okazji 50. rocznicy powstania legendarnego Odin Teatret, którego założycielem był asystent Jerzego Grotowskiego - Eugenio Barba (na zdjęciu). Od wielu lat Odin Teatret współpracuje z wrocławskim Instytutem Grotowskiego. Tam powstał również najnowszy spektakl duńskiego teatru - "Chroniczne życie".

W programie festiwalu znalazło się kilka spektakli reżyserowanych przez Barbę. Widzowie obejrzą m.in. "We wnętrzu szkieletu wieloryba", przedstawienie inspirowane nowelą Franza Kafki "Przed prawem", czy spektakl muzyczny "Wielkie miasta pod księżycem".

Jak zauważyła Paulina Popiół z Instytutu Grotowskiego, Odin Teatret wypracował nie tylko charakterystyczny dla siebie język teatralny, ale również szczególną formę komunikacji z widzem, jaką są pokazy pracy. Dlatego też w programie festiwalu znalazły się pokazy pracy aktorskich artystów związanych z duńskim teatrem.

Podczas festiwalu zaprezentowanych zostanie również pięć filmów wyprodukowanych przez Odin Teatret. To przede wszystkim zapisy spektakli granych w różnych częściach świata.

Festiwal zakończy się w niedzielę plenerowym pokazem spektaklu "Carmen Funebre" w wykonaniu Teatru Biuro Podróży. To przedstawienie inspirowane konfliktem etnicznym w Bośni z początku lat 90. XX w.

Odin Teatret powstał w 1964 r. Jego założyciel Eugenio Barba był w latach 60. XX w. asystentem Jerzego Grotowskiego. W 1979 r. Barba założył Międzynarodową Szkołę Antropologii Teatru ISTA. W Odin Teatret artysta wyreżyserował ponad dwadzieścia przedstawień, m.in. "Dom mojego ojca" (1972 r.), "Popioły Brechta" (1980 r.), "Mythos" (1998 r.), "Sen Andersena" (2005 r.), "Ur-Hamlet" (2006 r.).

Za swoją działalność artystyczną i naukową Barba otrzymał szereg doktoratów honoris causa, w tym Uniwersytetu Warszawskiego. W 2009 r. we Wrocławiu z rąk ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego otrzymał medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji