Artykuły

Wielopole-Tarnów. Uroczystości rocznicowe Tadeusza Kantora

Cykl imprez upamiętniających twórczość Tadeusza Kantora, w tym 25-lecie premiery przedstawienia "Wielopole, Wielopole", rozpocznie się w sobotę we Florencji. Z okazji przypadającej w grudniu 15. rocznicy śmierci artysty zaplanowano także wydarzenia w Tarnowie i Wielopolu.

Tytuł spektaklu - "Wielopole, Wielopole" - to dwukrotnie powtórzona nazwa pokarpackiej wsi, w której urodził się Tadeusz Kantor. Cały spektakl jest rekonstrukcją wspomnień, złożoną z pięciu sekwencji: Ślub, Lżenie, Ukrzyżowanie, Adaś odjeżdża na front, Ostatnia wieczerza.

"Wielopole..." to obok "Umarłej klasy" najgłośniejszy spektakl teatru Kantora pokazywany m.in. na deskach nowojorskiej La Mamy, na kilku największych światowych festiwalach, w gdańskiej stoczni w 1980 r. oraz w kościele w Wielopolu Skrzyńskim.

W niedzielę [27 listopada] na fasadzie tarnowskiego I Liceum im. Kazimierza Brodzińskiego, którego Kantor był uczniem, odsłonięta zostanie tablica poświęcona pamięci artysty. Tego samego dnia Krzysztof Miklaszewski pokaże w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie "Sceny z Umarłej klasy" - widowisko na podstawie partytur, notatek i zapisków Kantora.

W grudniu z okazji 15. rocznicy jego śmierci w rodzinnym Wielopolu Skrzyńskim, w miejscu dawnej plebanii gdzie wychowywał się artysta, otwarte zostanie muzeum Kantora. Wcześniej 8 grudnia w Krakowie odbędzie się m.in. spotkanie wszystkich osób, które przewinęły się przez Teatr Cricot 2 i promocja książki o aktorach, wydanej przez dokumentującą życie i twórczość Kantora Cricotekę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji