Artykuły

Wrocław. Klasyka baletu w wersji rosyjskiej i węgierskiej

Spektakle, które kształtowały XX-wieczną historię baletu, rozpoczynają sezon przedstawień baletowych w Operze Wrocławskiej.

Po ubiegłotygodniowym widowisku w zamku Topacz w czwartek sezon zainaugurowała premiera "Ognistego Ptaka" i "Cudownego Mandaryna".

- Zaczęliśmy nieco nietypowo, ale spektakle sobotni i niedzielny traktujemy także jako premiery - mówi Anna Leniart, rzeczniczka Opery. - Zestawienie w jednej premierze obu utworów jest głęboko uzasadnione: kompozytorzy byli niemal rówieśnikami - Bartok rocznik 1881, Strawiński 1882. Obaj wpłynęli zasadniczo na obraz światowej muzyki pierwszej połowy XX w., stając się koryfeuszami awangardy. Zarówno Strawiński, jak i Bartok często inspirowali się rodzimym folklorem, z powodzeniem łącząc go z nowatorskim stylem swoich dzieł - dodaje.

"Ognisty Ptak", który miał premierę w Paryżu w 1910 roku, skomponowany został dla słynnej grupy Balety Rosyjskie Sergiusza Diagilewa, a choreografię stworzył Michaił Fokin, jeden z najwybitniejszych twórców baletowych w historii.

To zjawiskowa, pełna rozmachu baśń osadzona w ludowej tradycji rosyjskiej. Ognisty Ptak jest postacią mityczną, a jego pióra mają posiadać magiczną moc, która pozwoli carewiczowi Iwanowi uwolnić piękną Carównę z rąk złego czarownika, nieśmiertelnego Kościeja.

Choreograf Robert Bondara, reżyser i autor choreografii obu baletów, zdecydował się stworzyć inscenizacje, które choć nie będą klasyczne, nie będą odbiegać od oryginału. Akcja "Ognistego Ptaka" rozgrywać się będzie w szpitalu, a nie na łonie natury i w ogrodzie czarownika Kościeja. Bohaterami będą pacjenci i personel.

"Cudowny Mandaryn" skomponowany przez Belę Bartoka w latach 1918-1919 miał prapremierę w Kolonii w 1926 r. To jednoaktówka naładowana olbrzymią dawką emocji - historia o wielkiej namiętności, która zwycięża śmierć. Brutalne libretto sprawiło, że po premierze spektakl szybko zszedł z afisza, lecz dziś już skandalu nie wywołuje. Akcja rozgrywa się w wielkomiejskim półświatku, w zaułkach nieokreślonego miasta. Szajka bandytów wabi mężczyzn z pomocą Dziewczyny, a także tytułowego Mandaryna. Jedno ze sztandarowych dziel ekspresjonizmu.

Autorką scenografii i kostiumów jest Julia Skrzynecka, występuje Zespół Baletu Opery Wrocławskiej.

Spektakle 13,14 września, godz. 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji