Artykuły

Lublin. Dziś ruszają Konfrontacje Teatralne

Nie będzie klasycznych teatrów instytucjonalnych ani gwiazd znanych z małych i dużych ekranów. W programie dziewiętnastej edycji Konfrontacji Teatralnych kuratorzy skupiają się na współczesnym, a nawet "ponowoczesnym" wymiarze teatru. Co zatem trzeba zobaczyć?

Program tegorocznej edycji opiera się na trzech nurtach. Pierwszym z nich jest kolektyw. Marta Keil i Grzegorz Reske - kuratorzy festiwalu - zaprosili do Lublina jedne z najciekawszych artystycznych kolektywów na świecie: niemiecki She She Pop, brytyjsko-niemiecką grupę Gob Squad, zespół Berlin z Antwerpii oraz znany już lubelskiej publiczności filadelfijski kolektyw Pig Iron.

Teatr "ponowoczesny"

Wszystkie te zespoły należą do nurtu najciekawszych teatralnych poszukiwaczy w Europie, a ich model pracy kolektywnej stanowi interesującą alternatywę wobec dominującego wciąż teatru repertuarowego. Kolejnym nurtem wyznaczającym program festiwalu jest tożsamość. W jego ramach artyści wraz z widzami pochylą się nad tematem przynależności społecznej, politycznej, kulturowej i seksualnej. Kuratorzy chcą także zwrócić uwagę na środowisko teatralne Rumunii, które obecnie stanowi jeden z najprężniej działających ośrodków w Europie. Manuel Pelmus, Dan Perjovschi, Gianina Carbunariu, Vava Stefanescu i kolektyw Groundfloor to najciekawsi w tej chwili twórcy związani z tym krajem. Część z nich współtworzyła słynny pawilon rumuński podczas ostatniego Biennale w Wenecji, wszyscy kreują nowy, żywy, ciekawy nurt sztuki performatywnej, powstającej na przecięciu teatru, tańca i sztuk wizualnych. Program rumuński powstał we współpracy z kuratorką z Bukaresztu, Iulią Popovici. - Rumunia jest nam bardzo bliska w myśleniu, co mają w tej chwili do powiedzenia kraje po transformacji i co się z nimi dzieje - mówi Marta Keil, kuratorka festiwalu. Te wszystkie zespoły reprezentują współczesny, a nawet "ponowoczesny" teatr pracujący w kolektywach i wychodzący znacznie dalej niż dominujące wciąż sceny instytucjonalne.

Wałbrzyszko-lubelska koprodukcja

Na początek jednak dobra i sprawdzona propozycja kieleckiego Teatru im. Żeromskiego. "Caryca Katarzyna" [na zdjęciu[ autorstwa nagrodzonego Paszportem "Polityki" duetu Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin. Twórcy skupili się tu na prześwietleniu psychiki swoich bohaterów, ich instynktów, pobudek, braku ideałów, ambicji, frustracji, smutku. Ze sceny słychać dosadny język, ilustrujący genderowe i kulturowe stereotypy. Organizatorzy zadbali o to, aby program festiwalu spiął się repertuarową klamrą i na koniec wystąpi także teatr instytucjonalny. Będzie to zespół bardzo dobrze znany lublinianom. Dwa lata temu pokazali "Niech żyje wojna", a w ubiegłym roku przejmującą historię "O dobru". Tym razem wałbrzyski Teatr im. Szaniawskiego pokaże spektakl "... nie czekajcie".

Tekst pisany częściowo przez Gianninę Carbunariu oraz Szymona Bogacza jest opisem sytuacji, w jakiej znajdują się współcześni emigranci. Niektórzy sprowadzają rodziny, innym rodziny się rozpadają. Trwają jedną nogą tam - ale drugą wciąż są tu. Jaka jest współczesna emigracja? Kim są ludzie opuszczający nasz kraj w poszukiwaniu lepszego jutra? Za kogo się uważają? Jaki mają stosunek do kraju, w którym żyją, a jaki do tego, z którego pochodzą? - Na takie pytania poszukują odpowiedzi twórcy spektaklu. Trzeba zaznaczyć, że jest to produkcja powstająca we współpracy z Centrum Kultury w Lublinie.

Nagroda im. prof. Hołdy po raz trzeci

Wszystkie spektakle pokazane zostaną co najmniej dwukrotnie, więc widzowie będą mogli zobaczyć cały program. Istotnym elementem są wydarzenia towarzyszące. Każdy festiwalowy dzień zakończy pokaz filmu, który posłuży jako tło lub kontekst do problemów poruszanych w spektaklach. Festiwal otworzy wystawa rumuńskiego artysty Dana Perjovschiego. Ma on za sobą m.in. indywidualną retrospektywę w nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej MoMA. Po raz trzeci festiwalowi towarzyszyć będzie uroczystość wręczenia Nagrody im. prof. Zbigniewa Hołdy - wybitnego lublinianina, prawnika przez lata skupionego na prawach człowieka, obrońcy wolności wypowiedzi artystycznej. Stowarzyszenie im. profesora Hołdy, przyznające nagrodę, gromadzi prawników, uczniów profesora, którzy chcą pozostać wierni ideom przyświecającym mu w życiu i aktywności zawodowej.

Konfrontacje Teatralne od 8 do 19 października w Centrum Kultury. Szczegółowy program i ceny biletów na stronie www.konfrontacje.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji