Artykuły

Kraków. Musical, performans i coś dla dzieci

Przed nami ostatni weekend Krakowskich Reminiscencji Teatralnych. Poza tym musicalowa premiera w Teatrze im. J. Słowackiego, spektakl familijny w Teatrze Nowym oraz artystyczny kolaż prezentujący kulturę Romów.

Bracia Dalcz i S-ka, czyli musicalowo w Słowackim

Sezon teatralny się rozkręca. W sobotę o godz. 19 przed widzami pierwsza jesienna premiera w Teatrze im. J. Słowackiego, czyli spektakl muzyczny "Bracia Dalcz i S-ka" [na zdjęciu] Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w reżyserii Wojciecha Kościelniaka.

"Po sukcesie Ziemi obiecanej" mistrz musicalowych adaptacji klasyki polskiej literatury Wojciech Kościelniak przenosi na scenę pasjonującą opowieść Tadeusza Dołęgi-Mostowicza (autora kultowej Kariery Nikodema Dyzmy" i Znachora ). Spektakl wciąga widza w szalone czasy dwudziestolecia międzywojennego, w których dwóch braci rywalizuje o władzę w rodzinnej firmie. Jedna po drugiej następują tutaj oszustwa i intrygi - zaskakujące zarówno dla bohaterów jak i widza, a poruszający wątek miłosny i wielka tajemnica w tle niewątpliwie wciągnie wszystkich jeszcze głębiej. Świetnie skonstruowana i pełna zwrotów akcji fabuła w atrakcyjnej oprawie muzyczno-tanecznej!" - obiecują w zapowiedzi organizatorzy.

Ptaki dziwaki? Nowy dla dzieci

W ostatnich tygodniach Teatr Nowy występował ze swoimi spektaklami na różnych festiwalach oraz gościnnie. Tym razem zaprasza w sobotę o godz. 12 na krakowską premierę familijnej koprodukcji "Ptaki dziwaki" Patrycji Nowak w reżyserii Darii Woszek. Spektaklowi towarzyszy wystawa fotografii Kai Cyganik "Dzieci świata".

Gdyby nie pewna wycieczka w góry, nie powstałby ten spektakl. To właśnie podczas jednej z wędrówek Piotr Czabajski (z wykształcenia i zamiłowania ornitolog) niezwykle barwnie opowiedział autorce o ptakach.

- "Ptaki dziwaki" to bajka o wolności i tolerancji. O tym, że każdy z nas jest inny, każdy ma coś koślawego i coś wyjątkowego. Powinniśmy tę wyjątkowość pielęgnować w sobie i podsycać w innych, bo gdybyśmy wszyscy byli tacy sami, świat byłby niezwykle ponurym miejscem. W sztuce tej chcę także powiedzieć dzieciom, by nie poddawały się wymogom popkultury, głupim modom i temu, co widzą w telewizji czy internecie. Nie muszą mieć tych rzeczy, co wszyscy, i wyglądać tak samo. Pielęgnowanie umiejętności chodzenia własną drogą to jedna z cenniejszych i trudniejszych do zdobycia umiejętności. A stąd już tylko krok do poczucia własnej wartości, które w tym szalonym świecie jest po prostu fundamentem szczęśliwego życia - wyjaśnia Patrycja Nowak, autorka sztuki. Spektaklowi towarzyszyć będzie wystawa fotografii Kai Cyganik "Dzieci świata". Nad powstaniem spektaklu skierowanym głównie do młodych widzów (7-12 lat) czuwała Fundacja Kultury i Sztuki "i Kropka", zajmująca się działalnością kulturalną i artystyczną dla dzieci i młodzieży. Jej koproducentem był krakowski Teatr Nowy.

KRT czyli performansu ciąg dalszy

Na ten weekend przypadają finałowe dni Krakowskich Reminiscencji Teatralnych, którym przewodzi hasło "Revolution will be performed". Przed widzami wciąż sporo wydarzeń. W piątek o godz. 16 i 18.30 dwie tury "Kongresu kuchennego" Dagny Jakubowskiej, czyli spaceru prezentującego związku między gastronomią a polityką. W krakowskich mieszkaniach we współpracy z mieszkającymi w Polsce Ukraińcami dowiedzieć będzie się można więcej o tym, co na co dzień niewidoczne (obowiązują bezpłatne wejściówki). Wieczorem o godz. 19 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki zobaczymy projekt, w którym Frank Willens i Boris Charmatz przywracają ostatni spektakl Tino Seghala stanowiący subiektywny przegląd historii tańca. O godz. 21 czeka nas pokaz filmu Ruti Seil "Świadek" oraz spotkanie z Charmtzem i Willensem.

W sobotę po festiwalowym śniadaniu (godz. 11 w Bunkrze Sztuki) w południe zaplanowano wykład niezwykle cenionej Claire Bishop "Do-it-Yourself. Amatorszczyzna i antywirtuozeria we współczesnym performansie". O godz. 13, 15 oraz 17 kolejne tury Kongresu Kuchennego (w tych samych godzinach można w nim uczestniczyć w niedzielę), a o godz. 16 Showcase Beat Le Mot zaprezentuje "Wszystko" w Łaźni Nowej (w niedzielę pokaz ten odbędzie się o godz. 18). O godz. 20.30 w Cricotece Mary Ann Glicksman zaprezentuje performans Guya de Cointeta. W niedzielę poza wspomnianymi wydarzeniami odbędą się dwa budzące uwagę projekty. O godz. 16 w Studiu Zabłocie Vera Mantero oraz uczestniczki Dance Moves Cities zaprezentują pokaz warsztatowy "ciało myślące", a o godz. 19 "Msza" Artura Żmijewskiego i Igora Stokfiszewskiego z Janem Peszkiem i Bogdanem Brzyskim w Starym Teatrze. - Mam wrażenie, że w przypadku "Mszy" jest w tym wydarzeniu coś dziwnego, co być może stanowi odpowiedź na jakiś rodzaj potrzeb czy tęsknot, jednocześnie trudno to złapać, uchwycić i przeanalizować - mówi o projekcie Igor Stokfiszewski. - Mam nadzieję, że msza święta zostanie uszanowana - dodaje współautor projektu.

Wciąż trwa też niecodzienna wystawa w Bunkrze Sztuki "Performance Now" prezentująca działania performatywne z pogranicza teatru, sztuk wizualnych i działań obywatelskich. Jej kuratorką jest RoseLee Goldberg, dyrektorka Performa Biennale w Nowym Jorku, a architekturę zaprojektowała Aleksandra Wasilkowska Zobaczyć można wybrane prace prace m.in. Mariny Abramović, Jérčme Bela, Williama Kentridge'a, Clifforda Owensa, Santiago Sierry.

Kultura romska w lustrze opowieści

W sobotę o godz. 17 w Teatrze Zależnym (ul. Kanonicza 1) oraz w plenerach Muzeum Archeologicznego w Krakowie zobaczymy finalny pokaz projektu "W lustrze opowieści". W projekcie uczestniczy młodzież polska, węgierska (romska) i słowacka oraz teatr Mumerus z Krakowa, Alternat~v Muvészeti Alap~tvány - teatr Malko z Budapesztu i Divadlo na Perone z Koszyc. Ten, jak określają go organizatorzy, artystyczny kolaż prezentuje zebrane przez uczestników opowieści, legendy i przesądy łączące się z tradycją romską oraz sprawdzenie, na ile kultura romska jest obecna w kulturze wymienionych wyżej narodów. - Poza walką z ciągle obecnymi stereotypami na temat Romów, chcemy także promować postawę otwartości na ciągle jeszcze żywą kulturę oralnej (czyli mówionej) opowieści obecną ciągle jeszcze wśród Romów - wyjaśniają twórcy. Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji