Artykuły

Trzynaście lat temu odszedł Krzysztof Chamiec

KRZYSZTOFA CHAMCA znaliśmy z kilkudziesięciu pierwszo- i drugoplanowych ról filmowych i teatralnych. Zmarł 11 października 2001 roku. 1 marca 1949 zadebiutował w lubelskim Teatrze Muzycznym. Grał tam do roku 1951 i na jeden sezon przeniósł się do Teatru Polskiego w Szczecinie. Dwa kolejne teatralne epizody Chamca wiązały się z Wielkopolską.

Znaliśmy go z takich filmów jak "Gwiezdny pył" Andrzeja Kondratiuka, gdzie grał postać Starego, "Strachy" Stanisława Lenartowicza, gdzie wcielił się postać Zygmunta Modeckiego, czy "Kazimierz Wielki" Ewy i Czesława Petelskich, gdzie kreował postać tytułową. W sobotę minie 13 lat od śmierci popularnego aktora Krzysztofa Chamca.

Urodził się 2 lutego 1930 we wsi Andruga na Wołyniu na Ukrainie. Jego ojciec był ziemianinem i hodowcą rolnym. Matka była pisarką.

Po wojnie mieszkali w Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie matka była nauczycielką języka polskiego i francuskiego. W tamtych latach był dwukrotnie aresztowany za przynależność jego rodziny do AK. Najpierw aresztowali go Rosjanie, potem UB. Mimo przeciwności losu ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Pasją jego życia były jednak teatr i film. 1 marca 1949 zadebiutował w lubelskim Teatrze Muzycznym. Grał tam do roku 1951 i na jeden sezon przeniósł się do Teatru Polskiego w Szczecinie.

Dwa kolejne teatralne epizody Chamca wiązały się z Wielkopolską. W sezonie 1952/1953 występował w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, a w latach 1954/ 1955 w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

W międzyczasie w roku 1954 zdał egzamin eksternistyczny w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. W latach 1955/1957 znów wrócił do Szczecina, a od roku 1957 stał się aktorem krakowskim. W latach 1957/59 był w Starym Teatrze, a w latach 1959-62 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Od 1962 przez kolejne pięć sezonów grał w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi. Wówczas w roku 1963 grając postać Vala Xaviera w "Orfeuszu w wężowej skórze" otrzymał nagrodę za najlepszą rolę męską na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Od roku 1967 związany był z Warszawą. Grał m.in. w Ateneum, Narodowym i Na Woli. W filmie Krzysztof Chamiec zadebiutował w roku 1953 epizodyczną rolą w filmie Aleksandra Forda "Piątka z ulicy Barskiej". W 1961 roku pojawił się jako hrabia Alfred Łaski w "Komediantach" Marii Kaniewskiej oraz jako geolog Piotr w filmie "Złoto" Wojciecha Jerzego Hasa. W sumie oglądaliśmy go w kilkudziesięciu filmach polskich i zagranicznych. Jego emploi sprawiało, że często powierzano mu role mundurowe. Grał dyplomatów, arystokratów i cudzoziemców. Jego ostatnim filmem był w roku 2001 "Raport" Tadeusza Kijańskiego, w którym kreował postać Kompakta, człowieka, który tuż po wojnie wyjechał do Niemiec, aby po latach powrócić w rodzinne strony.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji