Artykuły

Poznań. Okupacja i jubileusz w Teatrze Ósmego Dnia

Festiwal Okupacyjny rozpocznie się w Teatrze Ósmego Dnia w niedzielę. A już dziś zaczyna się cykl imprez w ramach obchodów 50-lecia teatru - pod hasłem "Pod prąd".

Teatr Ósmego Dnia powstał w 1964 r. Na początku działali jako Studencki Teatr Poezji Ósmego Dnia. Ich krytyczna postawa wobec PRL-u znajdowała odzwierciedlenie na scenie, czyniąc z nich jeden z najważniejszych teatrów alternatywnych tamtego czasu.

Zmieniły się dekoracje, a zespołowi - dotowanemu dziś z miejskiego budżetu - z władzą wciąż jest nie po drodze. Prezydent Ryszard Grobelny zwolnił w sierpniu dyrektor teatru - Ewę Wójciak. Według Urzędu Miasta szefowa Ósemek podważała procedury, nie uzgadniając z prezydentem swoich urlopów. Nieoficjalnie od długiego czasu mówi się o niechęci urzędników do niepokornej aktorki. Zespół właśnie rozpoczął starania o przeniesienie się pod skrzydła Ministerstwa Kultury.

W odpowiedzi na zwolnienie Ewy Wójciak, zespół teatru organizuje Festiwal Okupacyjny, który ma otworzyć dyskusję o całej polityce kulturalnej władz. Zacznie się w niedzielę - potrwa do 16 listopada.

Okupacja zbiega się z obchodami 50-lecia teatru, które odbywać będą się pod hasłem: "Pod prąd".

Manifestacja na pl. Wolności

Już dziś o godz. 19 w Ósemkach - wykład Janusza Majcherka inaugurujący cykl spotkań "Pod prąd". A także otwarcie wystawy, na którą złożą się fotografie Joanny Helander, filmy i reportaże radiowe.

A w sobotę o godz. 16 w teatrze i na pl. Wolności odbędzie się akcja społeczno-artystyczna "Manifestacja". Oprócz aktorów Ósemek wezmą w niej udział m.in.: Teatr Biuro Podróży, Teatr Usta Usta Republika, Porywacze Ciał, Circus Ferus, Kolektyw Rozbrat. Artyści legendarnej Akademii Ruchu o godz. 20.30 pokażą głośną akcję uliczną "Armia". Pół godziny później Ósemki zapraszają na finał - spektakl "Summit_2.0".

24 października jubileusz przeniesie się na jeden dzień do Warszawy. - w Instytucie Teatralnym odbędzie się debata "Polityczne sedno sztuki". A 29 października w Poznaniu czeka nas debata "Sztuka-Rewolucja-Miasto". Kolejne wydarzenia - w listopadzie i grudniu.

Okupacja od niedzieli

Równolegle w teatrze trwać będzie Festiwal Okupacyjny. - Chcemy stworzyć przestrzeń do dyskusji, która nie zamknie się jednego wieczoru - dyskusji o sytuacji artystów, instytucji kultury i ich relacji z władzą - zapowiadają twórcy. Udział zapowiedzieli już artyści, naukowcy, dziennikarze, działacze społeczni i związkowcy z całego kraju.

W programie spektakle, wystawy, wykłady, dyskusje. Zacznie się w niedzielę w południe - pokazem projektu "Poziomica" Łukasza Surowca. Artysta próbował na jeden miesiąc zrównać pensje wszystkich pracowników Galerii Miejskiej Arsenał (co się ostatecznie nie udało). Z cyklu dyskusji z pracownikami galerii powstał film dokumentalny.

W niedzielę o godz. 12 rozpocznie się też konferencja Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Rozmowa będzie dotyczyć warunków bytowych i socjalnych pracowników wolnych zawodów. - Uważamy, że kultura nie może realizować się poprzez wyzysk twórców - piszą organizatorzy.

Dzień zakończy o godz. 19 pokaz filmu "Al-nakba. Palestyna okupowana", po którym odbędzie się dyskusja.

W poniedziałek o godz. 19 - teatrolożka Joanna Krakowska zaprasza na wykład "Konformizm. Analiza przypadków". Zamierza zanalizować wywiad z Michałem Merczyńskim "Spektakl uległości", który Marcin Kącki przeprowadził w "Dużym Formacie" z szefem festiwalu Malta po odwołaniu spektaklu "Golgota Picnic".

W programie także m.in. wykłady o "Paranoi i innych chorobach (publicznych)" - Beaty Anny Polak i prof. Tomasza Polaka z Pracowni Pytań Granicznych UAM, a także projekt "Miasto Otwarte", czyli "próba portretu Poznania i jego elit politycznych, biznesowych i kulturalnych", do którego inspiracją były m.in. utajnione protokoły sesji Rady Miasta Poznania, podczas której dyskutowano o molestowaniu chórzystów Polskich Słowików.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji