Artykuły

Scena współczesna

Sztukę wyreżyserowała Weronika Szczawińska, ab­solwentka Międzywydziało­wych Indywidualnych Stu­diów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Reżyserię studiowała w Aka­demii Teatralnej im. Alek­sandra Zelwerowicza. Kosza­liński spektakl jest szóstym, który wyreżyserowała - to nagroda za II miejsce, które Szczawińska wywalczyła podczas Koszalińskich Kon­frontacji Teatralnych m-Teatr w ubiegłym roku. Jurorzy na­grodzili jej "Zemstę" na pod­stawie tekstu Fredry.

"Jak być kochaną" to spek­takl inspirowany opowiada­niem Kazimierza Brandysa oraz filmem Wojciecha J. Hasa. Prezentuje zmagania z opowieścią, która wymknęła się spod kontroli i z pamięcią, od której trudno się uwolnić. Bohaterka, aktorka znana z radiowej audycji jako "pani Felicja", żyje zanurzona w przeszłości, rozpamiętując decydujące dla niej zdarzenie - niespełnioną wojenną mi­łość. Jej konfrontacja z innymi postaciami jest w istocie walką o własną tożsa­mość i miejsce w historii, od­nalezione poza utartymi schematami mówienia, na­zywania, wspominania. Pa­mięć płata figle, przeszłość przybiera zmienne kształty i formy, wspomnienie tworzy niebezpieczne związki z mi­łosną projekcją.

Tekst i dramaturgia: Agnieszka Jakimiak. Sceno­grafia: Izabela Wądołowska. Obsada: Aleksandra Padzikowska, Natasza Aleksandrowitch (gościnnie), Artur Paczesny, Jacek Zdrojewski, Piotr Wawer jr. (gościnnie).

Warto zwrócić uwagę na to, co twórcy spektaklu zro­bili z warstwą muzyczną. Szalona gra w słowotwórstwo kończy się podśpiewy­waniem m.in. "Ostatniej nie­dzieli" Fogga.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji