Artykuły

Kraków. Kantor tu jest!

Tymi słowami w 1966 r. jedna z niemieckich gazet witała Tadeusza Kantora. W czwartek [8 grudnia] rozpoczyna się kilkudniowe sympozjum, poświęcone przede wszystkim związkom Kantora z Niemcami i Szwajcarią.

W 1966 r. Kantor zrealizował w Baden-Baden eksperymentalny spektakl "Szafa", z którym odbyt tournee po Niemczech. Dwa lata później zorganizował kilka happeningów, m.in. w Norymberdze. Również w Norymberdze powstał jeden z ostatnich spektakli Kantora - "Niech sczezną artyści" [na zdjęciu] (1985). Kantor jako malarz był znany w Niemczech i Szwajcarii od końca lat 50.; w 1961 r. był gościnnym profesorem w Hamburgu. Szczególny związek łączył go z Josephem Beuysem, jednym z najsławniejszych artystów XX w.

Podczas sympozjum, zorganizowanego przez Dom Norymberski, Cricotekę i Geistwissenschaftliches Zentrum fur Geschichte und Kultur Ostmitteleuropas w Lipsku, będzie można zobaczyć filmy dokumentujące działalność Kantora w Niemczech, filmy o Josephie Beuysie, wysłuchać wykładów i dyskusji, a także obejrzeć dwie wystawy, o Kantorze w Niemczech (z wieloma nieznanymi do tej pory fotografiami) i o Josephie Beuysie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji