Artykuły

Kraków. Obchody 15. rocznicy śmierci Tadeusza Kantora

Wystawy, pokazy filmów i żywych pomników, sesja naukowa - tak krakowska Cricoteka zamierza uczcić przypadającą 8 grudnia 15 rocznicę śmierci jednego z najważniejszych twórców teatru XX wieku - Tadeusza Kantora.

8 grudnia o godzinie 11 strażacy i hejnaliści Wieży Mariackiej odegrają przy grobie artysty na cmentarzu Rakowieckim hejnał oraz melodię "Łzy Matki". Potem w Bazylice O.O. Dominikanów zostanie odprawiona msza w intencji Kantora. O godzinie 13 w archiwum ośrodka dokumentacji działalności teatru Kantora - Cricoteki otwarta zostanie wystawa "Aktorzy Teatru Tadeusza Kantora", składająca się z wyboru fotografii ze spektakli Tadeusza Kantora.

Po otwarciu wystawy będzie miało miejsce spotkanie z bohaterami wystawy i publikacji -aktorami Teatru Tadeusza Kantora. Swoją obecność zapowiedzieli min. Zbigniew Bednarczyk, Zbigniew Gostomski, Lesław i Wacław Janiccy, Janina Kraupe - Świderska, Zofia Kalińska, Andrzej Kowalczyk, Janusz Jarecki, Mirosława Rychlicka, Marta Stebnicka, Roman Siwulak, Teresa i Andrzej Wełmińscy, oraz Ludmiła Ryba i Marie Vayssicre.

Przed budynkiem Archiwum Cricoteki odbędzie się pokaz Żywych Pomników w wykonaniu aktorów Teatru Cricot 2. Po raz pierwszy publiczność mogła oglądać Żywe Pomniki w rok po śmierci Kantora. Od tej pory stało się już tradycją, że powracają one na ulicę Kanoniczą rokrocznie, by uczcić rocznicę śmierci artysty. Jan Książek ubrany w strój Wiecznego Wędrowca, z walizami w dłoniach (postać ze spektaklu "Kurka wodna", 1967) oraz Wacław i Lesław Janiccy jako dwaj Chasydzi z deską ostatniego ratunku [na zdjęciu] ("Nigdy tu już nie powrócę", 1988) zajmują miejsca przed wejściem do Cricoteki przy dźwiękach żydowskich pieśni zastygają w niemych pozach niczym pomniki wtopione w pejzaż podwawelskiej ulicy.

Tego samego dnia w Krzysztoforach zostanie otwarta wystawa pt. "Tadeusz Kantor a Niemcy i Szwajcaria", a w Bunkrze Sztuki odbędzie się wernisaż ekspozycji pt. "BeuysTransport - Joseph Beuys - Książki o artyście i jego szerszym pojęciu sztuki". Beuys zrewolucjonizował pojęcie nowoczesnej sztuki poprzez rozciągnięcie go na wszystkie społeczne obszary działalności, w różnorodności swoich działań i zainteresowań przypominał Tadeusza Kantora, którego spotkał w 1973 roku. Wieczorem, także w galerii Bunkier Sztuki zaplanowano pokaz filmów dokumentujących działalność Tadeusza Kantora w Niemczech.

Obchody kantorowskiej rocznicy nie skończą się 8 grudnia. W dniach 9- 11 XII 2005 w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa odbędzie się sympozjum "Tadeusz Kantor a Niemcy i Szwajcaria", a w Bunkrze Sztuki odbywać się będą pokazy filmów dokumentujących działalność Kantora.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji