Artykuły

Wielopole Skrzyńskie. Urządzają Muzeum Kantora

Pamiątki z dzieciństwa Tadeusza Kantora, zdjęcia, rekwizyty i scenografie z jego spektakli, korespondencja oraz różne publikacje poświęcone jemu i jego twórczości znajdą się w Muzeum Kantora, które powstaje w Wielopolu Skrzyńskim (Podkarpackie), rodzinnej miejscowości artysty. Otwarcie muzeum zaplanowano na 26 maja 2006 roku.

Muzeum będzie się znajdować w starej plebani, gdzie w 1915 r. urodził się artysta. Remont budynku dobiega końca. Większość eksponatów będzie pochodzić z autorskiego Ośrodka Dokumentacji Sztuki Kantora - krakowskiej Cricoteki.

Każda z sal nowego muzeum będzie poświęcona innej sferze życia artysty. Obecnie trwają rozmowy z krakowską Cricoteką, jak urządzić pokój, w którym Kantor się urodził i mieszkał.

- Była już propozycja, by znalazły się tam rekwizyty z przedstawienia "Wielopole, Wielopole", obecnie rozpatrywana jest koncepcja pozostawienia pokoju pustego, w którym stać będzie postać Kantora, a w tle słychać będzie muzykę - poinformował PAP w środę dyrektor Domu Kultury w Wielopolu, Marcin Świerad.

W holu i sąsiadującej z nim sali będą prezentowane scenografie i rekwizyty ze spektakli Kantora, które pokazywano za granicą. Pierwszą wystawą będzie "Kantor w Niemczech", następne to "Kantor we Florencji", "Kantor we Francji" i "Kantor w Japonii". Ekspozycje te będą zmieniane raz w roku.

Będzie także pokój stylizowany na starą jadalnię lub sala, w której odbywać się będą spotkania poświęcone Kantorowi. Na poddaszu pokazane zostaną pamiątki po Kantorze z okresu wielopolskiego, m.in. obraz św. Juliana - jedyny obraz świętego namalowany przez Kantora, podarowany przyjacielowi ks. Julianowi

Śmietanie oraz listy Kantora do ks. Śmietany. Tam także znajdzie się sala audiowizualna, w której z DVD prezentowany będzie spektakl "Wielopole,

Wielopole".

W muzealnej bibliotece będzie można zapoznać się z książkami i pracami magisterskimi poświęconymi Kantorowi i jego twórczości, regionalnymi dokumentami dotyczącymi Wielopola i okolic, publikacjami dotyczącymi lokalnych zabytków, pomników. Tam także zostaną urządzone pokoje, w których będą się mogli zatrzymywać goście.

Remont starej plebani rozpoczął się w 2000 roku z inicjatywy powołanego rok wcześniej Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wielopolskiej im. Tadeusza Kantora. W tym budynku kilka lat temu mieściła się Izba Pamięci Kantora, otwarta jeszcze w maju 1996 roku, ale trzy lata później zamknięta ze względu na zły stan budynku. Remont plebani, który sfinansowało Ministerstwo Kultury,

konserwator zabytków, urząd marszałkowski i sponsorzy kosztował

dotychczas ok. 650 tys. zł, a na wykończenie brakuje jeszcze ok. 100 tys.

Tadeusz Kantor (1915-1990), malarz, scenograf, reżyser, autor tekstów teoretycznych na temat malarstwa i teatru, był jednym z największych twórców awangardy XX wieku. Urodził się i mieszkał na plebani w Wielopolu, gdzie proboszczem był wuj jego matki, ks. Józef Radoniewicz. Tam spędził pierwszych kilka lat życia.

Następnie Kantor opuścił swoją rodzinną wieś, aby po wielu latach znów do niej powrócić. Po powrocie do Wielopola zaprzyjaźnił się z ówczesnym proboszczem - ks. Julianem Śmietaną, dzięki któremu na plebani wystawiono sztukę Kantora "Wielopole, Wielopole".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji