Artykuły

Warszawa. TR dla Tadeusza Kantora

8 grudnia w 15. rocznicę śmierci Tadeusza Kantora - równocześnie w Cricotece w Krakowie w warszawskim Teatrze Rozmaitości odbędzie się premiera filmu, który jest próbą rekonstrukcji "Umarłej klasy" [na zdjęciu].

"Umarła klasa" powstała dokładnie 30 lat temu i była jednym z najważniejszych dzieł Tadeusza Kantora. Film, który będzie można zobaczyć w TR Warszawa, to pierwsza integralna rekonstrukcja "Umarłej klasy" zgodna z partyturą przedstawienia zapisaną przez Tadeusza Kantora.

- Kantor wielką wagę przywiązywał do dokumentowania swoich działań - opowiada Piotr Gruszczyński z TR Warszawa. - Między innymi po to została stworzona Cricoteka, w której można znaleźć dziś bardzo obfitą dokumentację działań Tadeusza Kantora. Z tego, co wiem, Kantor sprzeciwiał się zapisom, które dodawały coś do jego spektakli, próbowały zamieniać je w filmy. Nie miały zaufania do materii jego teatru.

Rejestracja powstała na postawie zapisów wideo pochodzących z kilku spektakli, prezentowanych w różnych miejscach na przestrzeni kilkunastu lat. - Użyto w nim materiałów pochodzących z czterech różnych zapisów wykonanych w ciągu 15 lat. Pierwszy pochodzi z Krzysztoforów, ostatni z prezentacji na weneckim Biennale - wyjaśnia Piotr Gruszczyński. - Ta rekonstrukcja ma swoją siłę wynikająca z wierności Kantorowi i z niesamowicie działających zmian wieku aktorów, którzy starzeją się i młodnieją w trakcie spektaklu.

Dlaczego TR Warszawa zdecydował się na ten pokaz. - Po pierwsze, chcemy pokazać naszej publiczności ten spektakl, który w ogromnym stopniu wpłynął na kształt polskiego teatru. W młodszym pokoleniu widzów nie ma pewnie nikogo, kto widział ten spektakl na żywo. Po drugie, to niezwykła praca rekonstrukcyjna i warto się z nią zapoznać - dodaje Piotr Gruszczyński. - Po trzecie, a może po pierwsze, chcemy uczcić 15. rocznicę śmierci Tadeusza Kantora, który dla artystów związanych z TR pozostaje mistrzem.

Realizacja filmu: Change Performing Arts, Mediolan, współpraca: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Kraków, CRT Artificio, Mediolan, opracowanie: Anna Halczak i Franco Laera. Gościem pokazu w TR Warszawa (ul. Marszałkowska 8) będzie Lech Stangret, aktor Teatru Cricot 2. Początek godz. 19. Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji