Artykuły

Trójmiasto. Grudniowe nowości teatralne

Wydawać by się mogło, że koniec roku to czas dla kultury mniej atrakcyjny, bo wszyscy myślami są przy nadchodzących świętach. Jednak teatralni twórcy szykują nam kilka niespodzianek. Wśród nich - premiery Sopockiego Teatru Tańca i Teatru Dada von Bzdülöw.

Premierę jako pierwsza zaprezentowała tancerka TO-EN. Jej najnowszy spektakl "Desert Rose" teatru tańca butoh podziwiać można było 2 grudnia w Malarni Teatru Wybrzeże.

W weekend mikołajkowy czekają aż trzy premierowe wydarzenia. Najszybciej, bo w sobotę 6 grudnia o godz. 11 rano spektakl zagra dziecięcy Sopocki Teatr Muzyczny Baabus Musicalis. Będzie to "Baśń o Bolku i Lolku: Królowa Zima". W spektaklu występują dzieci w wieku od 4 do 11 lat.

- Zawsze marzyłam o prowadzeniu teatru - mówi Jagoda Jagson, reżyserka spektaklu i szefowa Sopockiego Teatru Muzycznego Baabus Musicalis. - Z propozycją takiej inicjatywy zwróciłam się do wiceprezydent Sopotu Joanny Cichockiej-Guli i potem wszystko potoczyło się bardzo szybko. Jesteśmy rezydentem Teatru na Plaży, prowadzimy z dziećmi zajęcia i przygotowujemy spektakle. "Baśń..." jest już naszą drugą premierą, wiosną udało nam się wystawić "Kopciuszka" Jana Brzechwy.

Taneczną "Bajaderę" [na zdjęciu], reklamowaną jako "pierwszy polski balet współczesny dla hecy" przygotowuje Joanna Czajkowska, która na scenie zaprezentuje się wraz z trzema innymi tancerkami (Kaliną Porazińską, Magdaleną Wójcik i Dorotą Zielińską) pod szyldem Sopockiego Teatru Tańca. Spektakl prezentowany będzie na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże 6 i 7 grudnia, godz. 19.

- Mam wrażenie, że polski taniec współczesny jest bardzo poważny. Sami też razem z Jackiem [Krawczykiem - współzałożycielem Sopockiego Teatru Tańca - przyp. red. ] robiliśmy ostatnio wiele ciężkich, mrocznych spektakli. Postanowiłam więc przygotować coś lekkiego, co będzie formą inteligentnej rozrywki - mówi Joanna Czajkowska, autorka koncepcji, reżyserii i choreografii "Bajadery". - Przez ostatnie lata ciągle przygotowywaliśmy muzykę do spektakli. Chciałam więc spróbować w końcu zatańczyć do gotowej muzyki, co jest klasycznym podejściem do tańca. Badamy granice między muzyką, ruchem a emocjami. Ten spektakl jest żartobliwym kolażem, mającym bawić, ale też uzmysłowić widzom jak różnorodnie można podejść do tego tematu.

Kolejną premierą będzie "Blask - The Musical" w reżyserii Karola Świtajskiego, prowadzącego Stowarzyszenie Teatralne Ingenium. Spektakl premierę ma w poniedziałek 8 grudnia o godz. 18 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

- Nasi bohaterowie będą musieli zmierzyć się z brutalnymi realiami współczesnego rynku muzycznego rządzonego przez pieniądz i układy. Batalia, jaką stoczą z apodyktycznym producentem muzycznym, który bojąc się o swoją pozycję w show biznesie, będzie blokował twórczość tych wspaniałych młodych ludzi, pokaże widzowi, jaką siłę ma przyjaźń, wiara w marzenia oraz bycie prawdziwym. Wszyscy, którzy kochają Michaela Jacksona odnajdą w spektaklu odpowiedź na pytanie, kim był król popu, jakim problemom musiał stawiać czoło w swoim życiu oraz przede wszystkim odkryją jego prawdziwą duszę, dobrego i wrażliwego człowieka, którego prawdziwy blask został przyćmiony przez pasmo niedomówień i okrucieństwo mediów. Historia artysty rozpisana pomiędzy kilku bohaterów pokazuje, że jeśli czegoś mocno pragniemy, to możemy zdobyć świat - mówi Karol Świtajski, który jest autorem słów, muzyki i reżyserem spektaklu.

O tym, co nowego w teatrze dla dzieci i młodzieży przekonamy się w połowie grudnia. Miejski Teatr Miniatura organizuje w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim "Co nowego? Przegląd teatru dla dzieci i młodzieży", który prezentowany będzie w dniach 11-16 grudnia.

- Zastanawialiśmy się co zrobić ponad to, co jest naszą bieżącą działalnością. Myślę, że festiwali mamy w Trójmieście już przesyt, stąd decyzja, by zorganizować przegląd, w którym postaramy się wymienić doświadczeniami i porozmawiać na tematy, którymi zajmujemy się przez ostatnie trzy lata. Stąd spektakle i dyskusje panelowe dotyczyć będą dokumentu w teatrze dla dzieci, tematyki lokalnej i propozycji skierowanych do młodzieży gimnazjalnej. Zwłaszcza ta trzecia kwestia jest dla nas ważna, bo zamierzamy przekonać do siebie młodych, już nastoletnich widzów - mówi Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Teatru Miniatura.

Z kolei 17 grudnia (godz. 19) premierę na Malarni Teatru Wybrzeże przygotuje Teatr Dada von Bzdülöw. "Transmigrazione di fermenti d'amore" w choreografii Leszka Bzdyla i Katarzyny Chmielewskiej z muzyką Mikołaja Trzaski. Spektakl, wedle zapowiedzi, w cyrkowo-taneczno-teatralnym widowisku dociekać będzie, czy miłość nie stała się aby jedynie popkulturowym sentymentem, o tyle przyjemnym dla gapiów, co upiornym dla tych, których złapała w swoje sidła.

To nie koniec teatralnych nowości. Tradycyjnie już na Sylwestra Teatr Muzyczny przygotowuje Koncert Sylwestrowy, który tym razem nazwany został "Rewią Filmową". Przedstawienie wyreżyseruje Bernard Szyc. W Sylwestra okazjonalna produkcja Muzycznego grana będzie dwukrotnie (godz. 18 i 20:30), a w styczniu zostanie sześciokrotnie powtórzona (2-4 oraz 9-11.01).

- Wieczór składać się będzie z części polskiej i zagranicznej. W pierwszym akcie widzowie spodziewać się mogą m.in "Poloneza" z "Pana Tadeusza", "Walca" z "Nocy i dni", tytułowego utworu z "Vabanku" czy "Czterdzieści lat minęło" z serialu "40-latek". W drugiej części wieczoru znajdą się m.in. tytułowy przebój z "Deszczowej piosenki", "Tango" z "Zapachu kobiety", "Time of my life" z "Dirty Dancing" czy "It's raining men" z "Dziennika Bridget Jones". Oczywiście po drugim spektaklu sylwestrowym publiczność liczyć może na lampkę szampana, a kto zechce, będzie mógł zostać i wykupić udział w Balu Sylwestrowym - wyjaśnia Aleksandra Borowiak z Teatru Muzycznego w Gdyni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji