Artykuły

"Niewiele brakowało"

Obserwujemy na naszych najambitniejszych scenach wielki pęd do odświeżenia form inscenizacyjnych. Ambitni reżyserzy i reżyserki już przynajmniej od roku dają nam mniej lub więcej udane plony okresu nowej edukacji... Pisało się już nieraz o tym, że reżyserowi w tych ambicjach pomiga przede wszystkim plastyk.. Plastycy krakowscy zrobili nawet swój własny mocno kolorowy teatr. Żeby swoje barwne i formalne rewelacje zorganizować W jakiś porządek dramatyczny sięgnęli po Witkacego. Nie porozumieli się dotychczas z żadnym "współczesnym" - autorem. Publiczność - ta młoda i ta najżywsza - dobrze przyjęła połowiczny eksperyment krakowski.

W Warszawie przed kilkunastu dniami widzowie oklaskiwali uwerturę i pierwszy akt sztuki Wildera "Niewiele brakowało". Początek rzeczy zapowiadał sceniczną sensację. Był bowiem i jazz, i film, i konferansjer, i najrozmaitsze wstawki. Są nawet zwierzęta z okresu lodowcowego. W czasie trwania pierwszego, aktu rolę konferansjera wzięła na siebie jedna z bohaterek dramatu. Dobry pomysł. Monolog adresowany wprost do publiczności mi tu równe prawa z tradycyjnym dialogiem... Dialog rwie się jednak od czasu do czasu w sposób zgoła sztuczny, kiedy na scenę wkracza "autentyczny" twórca przedstawienia... Gdzieś w połowie pierwszego aktu sens pisarski sztuki nabiera wagi. Wilder - znamy go z innych jeno dzieł - jest w gruncie rzeczy swojsko-amerykańskim typem moralisty. Sztuka pisana była w czasie wojny i jej ciągle obecny pacyfistyczny refleks przypomniał mi trochę niektóre nasze sztuki wystawiane zaraz po wojnie - szczególnie Zawieyskiego. Mam dużo przyjemnych wspomnień z tego okresu - pozwoliło mi to znieść całe przedstawienie ze stosunkowo niewielkim znużeniem... Akt drugi to jakiś niesamowity wodewil. Dużo ma w nim do powiedzenia plastyk - mało autor. I tu jest zresztą symbolika. I tu patrząc myśli się o grzechu, żeby nie powiedzieć: o konieczności upadku człowieka... przez człowieka. Przez kobietę. Kobietę w pełnym słowa tego znaczeniu gra Irena Krasnowiecka. Na plastycznym, walorze rzeczy i kobiet kończy się atrakcyjność sztuki. Znowu! Dramat, który z początku sztuki dział się zawsze i który w jakiś sposób intrygował tym wyobraźnię widza, przeistacza się powoli w epikę lat powojennych. Reżyser, zawiedziony przez autora, nie klaruje już dłużej "konwencji" aktorskiej, brnie w dosłowność. Rzecz kończy się bez tonacji.

Pomysłowym - jak długo się dało - reżyserem przedstawienia był Jerzy Rakowiecki. Wspomagali go pomyślnie Irena i Romuald Nowiccy w dekoracjach i kostiumach. Widowisko - jak tylko się dało - było świeże i nasycone kolorem. Rola Sabiny stała się popisem wdzięku i umiejętności aktorskich Ireny Krasnowieckiej.

Spośród na ogół wyrównanego zespołu wyróżnić by można Halinę Czengery, Kalinę Jędrusik, Władysława Krasnowieckiego i Bronisława Pawlika.

Poszukiwanie naprawdę współczesnej sztuki trwa!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji