Artykuły

Poznań. Finisz projektu "Wielkopolska: Rewolucje"

11 grudnia o godz. 19 w Centrum Kultury "Zamek" odbędzie się ostatni spektakl, zrealizowany w ramach programu "Wielkopolska: Rewolucje" - "Dzieci Jarocina śpiewają Retrojutro" w reż. Weroniki Szczawińskiej.

Tym razem Weronika Szczawińska wraz dwójką współrealizatorów spektaklu - Agnieszką Jakimiak i Krzysztofem Kaliskim - wyruszyła w głąb lat 80., do Jarocina. W projekcie wziął udział wielopokoleniowy zespół Dzieci Jarocina, działający w ramach współpracy dwóch organizacji pozarządowych - Stowarzyszenia Jarocin XXI i Towarzystwa Muzycznego w Jarocinie im. Alfonsa Kowalskiego. W zespole śpiewają i grają dzieci, nastolatki, seniorzy, artyści-weterani Festiwalu i młodzi niezależni muzycy. Pracę nad projektem artyści rozpoczęli od przeszukania archiwów otwartego w lipcu Spichlerza Polskiego Rocka. Przeglądając kasety z nagraniami młodych kapel, trafili na nieznany zespół, który zgłosił się na eliminacje w 1985 roku...

Współpraca: Stowarzyszenie Jarocin XXI, Towarzystwo Muzyczne w Jarocinie im. Alfonsa Kowalskiego, Muzeum Regionalne w Jarocinie / Spichlerz Polskiego Rocka, Centrum Kultury "Zamek" w Poznaniu

***

"Nagle rewelacja: realizatorzy dotarli do kasety - jedynej, która została po zespole. Podobno dziś odsłuchana brzmi zadziwiająco współcześnie. Rzeczywiście - brzmi. To aranże Kaliskiego czy geniusz zapomnianego Retrojutro? Pojawia się zatem pytanie, dla spektaklu zasadnicze - co w tym kontekście oznacza słowo "retro" - i to jeszcze "jutro"? Co to znaczy, że jutro to, czego dziś słuchamy, będzie retro, i dalej - jak dziś przechodzi do historii?" (Paweł Soszyński, Taśmy i rolki, dwutygodnik.com, wrzesień 2014).

"Historia i pamięć to, obok problematyki feministycznej, główne tematy, którymi zajmuje się reżyserka teatralna i dramaturżka Weronika Szczawińska. W swoich przedstawieniach rozmontowuje wspólne mity, by krytycznie, bez sentymentów i resentymentów, dyskutować o przeszłości. Jak sama mówi, upomina się o prawdę fragmentu, śladu, resztki, o wyławianie z archiwum pamięci wszystkich tych rzeczy, które zostały zaniedbane. Sprzeciwia się przykładaniu wspólnej miary do przeszłości i przyszłości, bo - jak tłumaczy - przeszłość to jest inny kraj" (z rozmowy z Witoldem Mrozkiem: Egzorcyzmowanie legendy, dwutygodnik.com, nr 130/2014).

***

Zainicjowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w 2012 roku program Wielkopolska: Rewolucje, którego kuratorką jest Agata Siwiak, narodził się z niezgody na centralistyczną wizję kultury. Jego celem jest integracja i twórcza prowokacja lokalnych społeczności, łączenie pokoleń, definiowanie tożsamości poprzez miejsce zamieszkania, ale także przełamanie stereotypu, że poza centrum nie ma potencjalnych odbiorców (i współtwórców) sztuki awangardowej, krytycznej. Obecnie trwa trzecia i zarazem ostatnia edycja "Rewolucji", podobnie jak w zeszłym roku, organizowana w ramach Budzika kulturalnego. "Programu działań promujących i aktywizujących kulturę Wielkopolski", realizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Koordynatorem "Budzika" jest Departament Kultury UMWW.

***

DZIECI JAROCINA ŚPIEWAJĄ RETROJUTRO

Reżyseria: Weronika Szczawińska

Opracowanie dramaturgiczne: Agnieszka Jakimiak

Muzyka: Krzysztof Kaliski

Asystent reżyserki: Tomasz Jankowski

(spektakl zrealizowany w ramach programu Samorządu Województwa Wielkopolskiego Wielkopolska: Rewolucje)

11 grudnia, godz. 19:00, Centrum Kultury "Zamek", Sala Wielka (ul. Św. Marcin 80/82)

Wstęp bezpłatny, odbiór wejściówek od 1 grudnia w kasie Centrum Kultury "Zamek"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji