Artykuły

Będzin. Honorowy obywatel - Janusz Gajos

Jeden z najbardziej znanych polskich aktorów Janusz Gajos (na zdjęciu) został w czwartek, 8 grudnia honorowym obywatelem Będzina (Śląskie), w którym spędził dzieciństwo. Tytuł odebrał podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Teatrze Dzieci Zagłębia.

"Janusz Gajos jest jednym z najwybitniejszych aktorów polskich przełomu dwóch stuleci i niewątpliwie najwybitniejszym aktorem związanym z Będzinem" - napisali radni w uzasadnieniu uchwały o przyznaniu wyróżnienia.

- To jest honor. Najwyraźniej ludzie w tym mieście obserwowali, co robię w swoim zawodzie, i doszli do wniosku, że nadaję się na takie stanowisko. To jest wręcz wzruszające - powiedział Gajos przed uroczystością.

Jest on piątym honorowym obywatelem Będzina. Prezydent miasta Radosław Baran podkreślił, że to wyróżnienie nie tylko dla słynnego aktora, ale dla samego Będzina. Prezydent wyraził nadzieję, że przyczyni się to do promocji miasta.

Janusz Gajos urodził się 23 września 1939 roku w leżącej koło Będzina Dąbrowie Górniczej. W Będzinie zamieszkał wraz z rodzicami, kiedy miał 11 lat. Tu ukończył szkołę podstawową, a w roku 1957 zdał maturę w III Liceum Ogólnokształcącym noszącym dziś imię Cypriana Kamila Norwida. Właśnie w będzińskim liceum, w szkolnej inscenizacji "Pana Tadeusza" miał w sobie odkryć miłość do sceny.

Po maturze kilkakrotnie bez powodzenia ubiegał się o indeks szkół aktorskich, a jednocześnie w latach 1957-1959 pracował w Teatrze Dzieci Zagłębia pod opieką Jana Dormana. W latach 1960-1961 odbył służbę wojskową i w roku 1961 został studentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Janusz Gajos zagrał w sumie ponad 300 ról teatralnych na scenach Łodzi, a od roku 1970 - teatrów warszawskich; wystąpił w ponad 80 filmach pełnometrażowych, ma też na swoim koncie dziesiątki ról telewizyjnych. Olbrzymią popularność przyniosła mu rola Janka Kosa w serialu "Czterej pancerni i pies".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji