Artykuły

"Jacek Kaczmarski. Lekcja historii" w ECS. Udane zwieńczenie obchodów 10-lecia śmierci artysty

Koncert "Galeria", wyreżyserowany w 2004 roku przez Wojciecha Kościelniaka, znam tylko z opisów, ale po tych opisach sądząc widowisko muzyczne "Jacek Kaczmarski. Lekcja historii", jakie w minioną sobotę, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, przygotowało Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, daleko od "Galerii" nie odbiegło - pisze Jarosław Zalesiński w Polsce Dzienniku Bałtyckim.

Może nie w każdym detalu, ale na pewno w zasadniczej idei. A tą zasadniczą ideą jest uświadomienie widzom związków piosenek Jacka Kaczmarskiego z historią malarstwa.

Niektóre z tych związków były co prawda fanom twórczości Kaczmarskiego dobrze znane: każdy z nich przecież wiedział, że np. "Stańczyk" był poetyckim opisem obrazu Jana Matejki. Ale gdyby przepytać fanów, czy wiedzą, że "Pejzaż zimowy" inspirowany jest obrazem "Zimowy pejzaż z łyżwiarzami i pułapką na ptaki" Petera Bruegla, z tym już byłby pewnie niejaki kłopot. Sam - przyznaję - nie wiedziałem, jak niekiedy ściśle "streszcza" Kaczmarski w swoich piosenkach obrazy.

Jeśli intencją Jacka Bończyka, który widowisko wyreżyserował, było wyzwolenie Jacka Kaczmarskiego z ciasnego gorsetu barda Solidarności, to zamierzenie to udało się przeprowadzić. Było to zresztą intencją samego poety, który przed swoją śmiercią w 2004 roku współdziałał z twórcami "Galerii", pisząc komentarze do malarskich dzieł.

Takim chciał w naszej pamięci Jacek Kaczmarski pozostać: jako artysta, który zajmował się nie tylko dramatami nowożytnej historii Polski, ale także dramatami ludzkiej egzystencji, kruchej, często bezradnej wobec otaczających ją sił zła, balansującej na granicy życiowych katastrof - tak właśnie jak łyżwiarze na obrazie Bruegla.

W przedstawieniu poza Jackiem Bończykiem uczestniczyli: Mirosław Baka, Julia Konarska, Wojciech Michalak i Wojciech Brzeziński. To było udane zwieńczenie obchodów dziesięciolecia śmierci Kaczmarskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji