Artykuły

Płomień nadziei dla syryjskich uchodźców

W dniach 9, 10 i 11 grudnia Teatr Biuro Podróży zagrał swój plenerowy spektakl "Carmen Funebre" na 5. Uluslararasi Mardin Çocuk Ve Gençlik Tiyatro Festivali w Mardin, Kiziltepe i Midyat oraz przeprowadził warsztaty z lokalną młodzieżą. Plenerowy spektakl o wojnie spotkał się z niezwykle emocjonalnym przyjęciem wielokulturowej widowni - pisze Marta Strzałko z TBP.

Region Mardin leży w południowo-wschodniej Turcji, tuż przy granicy z Syrią. Zamieszkany jest przez różne grupy etniczne: Kurdów, Arabów oraz Turków, a w tej chwili również przez uchodźców z Syrii, w tym z Kobane.

Sytuacja polityczna jest w tamtym regionie bardzo niestabilna, ze względu na toczącą się wojnę z ISIS, dwuznaczną postawę Turcji wobec tego konfliktu i wieloletnie napięcia między Turkami i Kurdami.

"Carmen Funebre", plenerowy spektakl o wojnie spotkał się z niezwykle emocjonalnym przyjęciem wielokulturowej widowni. Teksty wykorzystywane w spektaklu nagrane zostały po kurdyjsku, turecku i arabsku. Aktorzy swoje kwestie mówili po turecku i kurdyjsku.

W trakcie spektaklu w Kiziltepe, mieście zamieszkanym prawie wyłącznie przez Kurdów oraz licznych syryjskich uchodźców, około 3 tysięczna widownia skandowała hasła antyrządowe. Wielokrotnie słychać było okrzyki "Kobane". Szczególnie emocjonalna była reakcja w scenie, w której aktorzy wypuścili w niebo papierowe domki przyczepione do wypełnionych helem zielonych balonów. Domki odleciały wraz z marzeniami uchodźców o powrocie do Kobane. Natomiast, gdy na scenie pojawiła się Śmierć na szczudłach z czarną flagą, widownia zareagowała złowrogo, widząc w postaci symbol ISIS.

Po raz kolejny, po spektaklach w obozie uchodźców Palestyńskich w Bejrucie, na Zachodnim Brzegu, w Betlejem, Ramallah i Dżeninie oraz w irackim Kurdystanie, "Carmen Funebre" przypomina lokalnej publiczności o zniewoleniu, przemocy i wojnie, która odziera jej ofiary z godności. Spektakl jest często zwierciadłem losów widzów. Do tej pory poruszał ich wyobraźnię i skłaniał do refleksji. Tym razem granica teatru i rzeczywistości zatarła się dla odbiorców i sprowokowała ich do spontanicznej politycznej demonstracji.

Udział Teatru Biuro Podróży w festiwalu wspierany był przez Instytut Adama Mickiewicza oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach roku polskiego w Turcji i obchodów 600 lat wzajemnych relacji dyplomatycznych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji