Artykuły

Do krainy Piotrusia Pana

Już w najbliższą sobotę, 1 kwietnia (to nie żaden prima aprilis), wybieramy się z całymi ro­dzinami na kolejny 64. SPACER Z SYRENKĄ do Teatru Muzyczne­go "Roma". Nazwaliśmy go trzy-pokoleniowym, gdyż zapraszamy nie tylko rodziców i dziadków, ale również wnuki, których chcieliby­śmy widzieć jak najwięcej. Sala widowiskowa "Romy" może po­mieścić tysiąc widzów. Spotyka­my się jak zwykle na wiosnę z oka­zji Międzynarodowego Dnia Te­atru, aby poznać magiczną siłę te­atru oraz kulisy granego od mie­siąca na tej scenie operetkowej musicalu "Piotruś Pan". Spektakl ten, zrealizowany na podstawie popularnej powieści sir Jamesa Matthew Barriego pod rym tytu­łem, wyreżyserował Janusz Józe­fowicz, libretto napisał Jeremi Przybora, a muzykę Janusz Sto­kłosa. Napisana prawie 100 lat te­mu historia bajkowych przygód Piotrusia Pana, czyli chłopca, któ­ry nie chciał dorosnąć, napisana została początkowo jako dramat. Przerobiona na powieść "Piotruś i Wendy", w roku 1928 powróciła ponownie w zmienionej wersji na scenę. Ta pozornie błaha opowieść prawdziwą furorę zrobiła jednak w wersji filmowej Disneya. Polscy autorzy, opierając się na fabule szkockiego pisarza i dramaturga, wydobyli z tej opowieści, oprócz wątków magicznego świata baśni, wiele dydaktycznych walorów oraz głęboką wiarę w spełnienie marzeń. W myśl zasady - chcieć, to mieć. Powstało widowisko wartościowe, pozostające na długo w pamięci widzów. Nic przeto dziwnego, że bilety na musical wyprzedane są na kilka tygodni naprzód.

"Roma" jest teatrem stosun­kowo młodym. Budynek, w któ­rym mieści się przy ul. Nowo­grodzkiej 49, wzniesiony został w latach 1932-1935. Wg projek­tu arch. Stefana Szillera, autora wielu projektów gmachów war­szawskich oraz wiaduktu mostu Poniatowskiego. Po roku 1961, obiekt ten został przebudowany i powiększony przez architekta Konstantego Jakimowicza.

Jest własnością Akcji Katolic­kiej "Roma". Na scenie teatral­nej wystawiane są operetki i musicale.

Początki operetki warszaw­skiej sięgają 1855 roku. Wów­czas to 5 lipca w drewnianym budyneczku pod szumnym szyl­dem "Bouffes Parisiens" odbyła się premiera operetki Jakuba Of­fenbacha "Dwóch ślepców". Do­piero cztery lata później, już w Teatrze Wielkim, w rok po wiedeńskiej premierze wysta­wiono Offenbachowską operet­kę "Małżeństwo przy latar­niach". W 1862 roku publicz­ność warszawska miała możli­wość obejrzeć na scenie tego te­atru "Orfeusza w piekle". W la­tach 70. dziewiętnastego wieku operetki grane były również w teatrach ogródkowych.

Skomplikowane dzieje miała ta dziedzina sztuki teatralnej.

Wystawiano ją gościnnie na scenach różnych teatrów. Gościła m.in. przy ul. Puławskiej 39 i w Teatrze Komedia na Żolibo­rzu. W sezonie 1978/79 przenio­sła się do budynku "Romy". Oprócz klasycznego repertuaru operetkowego i współczesnych musicali, odbywają się tu widowi­ska dla dzieci. Ogromnym sukce­sem zakończył się spektakl "Bajka o skrzypcowej duszy" z librettem Jerzego Kiersta i muzyką Augu­styna Blocha. Kolejnym wydarze­niem artystycznym stało się wido­wisko baletowe (premiera 4 V 1985 roku) "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" z muzy­ką Bogdana Pawłowskiego i cho­reografią Witolda Borkowskiego. 21 III 1989 roku wystartował trze­ci musical dla dzieci "Kwiat pa­proci" - Lucjana Kaszyckiego i Wacława Panka w inscenizacji, reżyserii i choreografii Witolda Grucy. Bardzo udany okazał się też "Czarodziejski flet" i wszystko wskazuje, że grany obecnie w Ro­mie "Piotruś Pan", będzie wielkim przebojem.

Przypominając o sobotnim SPACERZE, który pozwoli po­znać tajemnice teatru, pragnę poinformować o spotkaniu z dy­rektorem naczelnym i kierowni­kiem artystycznym "Romy" - Wojciechem Kępczyńskim oraz z najmłodszymi odtwórcami głównych ról w musicalu "Pio­truś Pan". Będzie również bajko­wa Zgaduj-Zgadula z nagrodami i niespodzianki.

Zbiórka 1 kwietnia o godz. 11 przed Teatrem "Roma" przy ul. Nowogrodzkiej 49. Zaproszenie od 30 bm w recepcji "Życia War­szawy" i "Kulis" przy ul. Wol­skiej 45A.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji