Artykuły

Lublin. "Dziadek do orzechów" z Petersburga

Kiedy Aleksander Dumas przeczytał "Dziadka do orzechów i Króla Myszy" E.T.A Hoffmanna, nazwał go "najpiękniejszą baśnią", natychmiast tłumacząc ją na francuski. Właśnie tę wersję przeczytali kompozytor Piotr Czajkowski i choreograf Marius Petipa. Tak powstał jeden z najpopularniejszych baletów na świecie. W najbliższym tygodniu w Lublinie zobaczymy zapis spektaklu baletowego "Dziadek do orzechów" Teatru Maryjskiego w Petersburgu.

Od prapremiry w 1892 roku sztuka szybko podbiła serca widzów na całym świecie. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia widzowie Multikina będą mieli okazję uczestniczenia w pokazie zrealizowanego z rozmachem, pierwszego nagrania w technologii 3D. Zostało ono zrealizowane w 2011 roku w Teatrze Maryjskim w Petersburgu.

"Dziadek do orzechów" to opowieść o dziewczynce, która za sprawą gwiazdkowej zabawki, dziadka do orzechów, wędruje przez baśniową krainę cudowności, gdzie wszystko jest możliwe. Baśń napisał w 1816 r. niemiecki poeta, pisarz, muzyk i malarz w jednej osobie E.T.A. Hoffmann. Jej francuska adaptacja pióra Aleksandra Dumasa-ojca zainspirowała twórców w Teatrze Maryjskim w Petersburgu. Baletowy kształt baśni powstał w wyobraźni ojca rosyjskiej szkoły tańca Mariusa Petipy, skomponowanie muzyki powierzono Piotrowi Czajkowskiemu, po sukcesie jego "Śpiącej królewny", także w układzie sławnego choreografa. Premiera "Dziadka..." odbyła się w 1892 r. Przedstawienie zdobyło popularność dzięki atrakcyjnej formie muzycznej, która łączy różnorodne tańce - z kulminacyjnym grand pas de deux w II akcie. Wielką popularność zdobył dzięki atrakcyjnej formie muzycznej, która łączy różnorodne tańce z kulminacyjnym grand pas de deux w II akcie. W uwerturze przewijają się dwa tematy: skoczny, wesoły marsz dzieci i liryczny, śpiewny temat Klary.

Projekcja baletu "Dziadka do orzechów" w poniedziałek, 22 grudnia w Multikinie o godz. 18. Bilety w cenie od 20 zł do 35 zł.

Dla naszych czytelników mamy 1 dwuosobowe zaproszenie. Aby je zdobyć należy zadzwonić w poniedziałek o godz. 15 (tel. 81 537 90 74) do redakcji Wyborczej. Wygrywa pierwsza osoba.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji