Artykuły

Szydłowski wśród krakowskich gigantów

Dokonywali cudów w medycynie, wpływali na przyszłość Krakowa, organizowali słynne wystawy i spektakle. Było o nich głośno nie tylko w kraju. Mijający rok należał do krakowian. Nie tylko do tych znanych z pierwszych stron gazet, ale także do liderów nowych, miejskich ruchów.

Do rewolucji doprowadził Tomasz Leśniak, lider Inicjatywy "Kraków Przeciw Igrzyskom". Ten 28-letni doktorant socjologii stanął na czele aktywistów, którzy pokazali, że dzięki zaangażowaniu i bez nakładów finansowych można obalić projekt organizacji igrzysk, za którym stały wielkie pieniądze i polityka.

W drugim półroczu, kiedy przycichła sprawa igrzysk, główną postacią Krakowa stał się znowu prezydent Jacek Majchrowski, który kolejny raz wygrał wybory. O głosy walczył na tle ukończonych sztandarowych inwestycji: hali widowiskowo-sportowej i Centrum Kongresowego. Dzięki nim Kraków przeskoczył do innego świata. Tylu imprez sportowych i koncertów gwiazd muzyki ile odbyło się przez ostatnie pół roku w Kraków Arenie nie notowano w naszym mieście przez lata. Na scenie wystąpili m.in. Michael Buble, Elton John, Bryan Adams, na parkiecie grali polscy siatkarze, odbyły się mistrzostwa świata w tej dyscyplinie, walka bokserska Tomasza Adamka i Artura Szpilki, finał Pucharu Polski w hokeju.

Działo się też w kulturze. To był rok sukcesów Muzeum Narodowego prowadzonego przez dyrektor Zofię Gołubiew. Mogliśmy tam zobaczyć kilka znakomitych wystaw - "Olgę Boznańską", "Maksymiliana Gierymskiego. Dzieła, inspiracje, recepcja", "Przestrzeń opery" oraz "Stanley Kubrick".

Każda z nich miała zupełnie inny profil, każda skierowana była do innej grupy odbiorców. To, co je łączy, to fakt, że były punktem wyjścia do stworzenia wieloaspektowych projektów naukowo-badawczych i edukacyjnych.

Uwagę zwracały wydarzenia w nowohuckim Teatrze Łaźnia Nowa kierowanym przez dyr. Bartosza Szydłowskiego [na zdjęciu]. Ta scena staje się jednym z najbardziej oryginalnych teatrów Krakowa. I to bez względu na to, czy mówimy o spektaklu "Najwyraźniej nigdy Pan nie był 13-letnią dziewczynką", w którym głos oddano dorastającym panienkom, czy o "Paradiso", gdzie głównymi bohaterami były osoby dotknięte autyzmem.

W nauce sukces osiągnął prof. Andrzej Jajszczyk z Akademii Górniczo-Hutniczej. Został członkiem Rady Zarządzającej Science Europę. Jednym z celów tego prestiżowego stowarzyszenia jest reprezentowanie potrzeb środowiska naukowego w Europie oraz zwiększenie wpływu naukowców na kształtowanie europejskich strategii badań. Od czterech lat z powodzeniem kieruje także Narodowym Centrum Nauki, które każdego roku rozdziela ok. 900 milionów złotych między naukowców.

Pod koniec roku bardzo głośno było o prof. Januszu Skalskim z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu, który wraz z zespołem dokonał cudów. W ich ręce trafiła m.in. umierająca pięcioletnia Wiktoria, dla której jedyną nadzieją było wszczepienie tzw. biologicznej zastawki płucnej serca.

Najmniejszy pacjent na świecie, któremu do tej pory udało się wszczepić taką zastawkę, ważył powyżej 16 kg. Dziewczynka - tylko 12 kg. Mimo to prof. Skalski był pewien, że trzeba zaryzykować. Operacja się udała. Zaledwie kilka dni później w ręce prof. Skalskiego trafił skrajnie wyziębiony dwuletni Adaś. Gdy trafił do szpitala, jego temperatura nie przekraczała 12,7 st. C. Mimo to lekarzom udało się go uratować.

W sporcie najgłośniej było o Adamie Nawałce. Mieszka co prawda w podkrakowskiej Rudawie, ale z naszym miastem jest związany od lat. Dzięki niemu piłkarska reprezentacja znów dostarczyła sporo radości kibicom.

Piotr Tymczak, Łukasz Gazur, Arkadiusz Maciejowski

***

Jacek Majchrowski

czwarty z rzędu wygrał w wyborach prezydenckich. Znów udało mu się do siebie przekonać większość głosujących krakowian, mimo porażki, jaką byty starania o igrzyska. Plusem jego rządów było dokończenie hali w Czyżynach i Centrum Kongresowego.

*

Tomasz Leśniak

LIDER INICJATYWY "KRAKÓW PRZECIW IGRZYSKOM".

Stanął na czele ruchu społecznego sprzeciwiającego się organizacji pod Wawelem zimowych zawodów olimpijskich. Jego działania doprowadziły do organizacji referendum, w którym krakowianie w większości byli przeciw igrzyskom.

*

Zofia Gołubiew

DYREKTOR MUZEUM NARODOWEGO w Krakowie.

Od lat rządzi największym muzeum w Polsce. To kolejny rok, w którym można uznać tę placówkę za wzorcową. Odbyło się tam kilka bardzo udanych i głośnych wystaw, m.in. "Olga Boznańska", "Maksymilian Gierymski. Dzieła, inspiracje, recepcja" oraz "Stanley Kubrick".

*

Bartosz Szydłowski

DYREKTOR TEATRU ŁAŹNIA NOWA.

Jego pomysły na działalność w tym roku przyniosły świetne rezultaty. Wytyczona przez niego droga, odwoływanie się do społecznej roli spektakli, angażowanie do przedstawień naturszczyków, mieszkańców dzielnicy, sprawiły, że nowohucka scena staje się jednym z najbardziej oryginalnych teatrów.

*

Prof. Janusz Skalski

ORDYNATOR ODDZIAŁU KARDIOCHIRURGII W PROKOCIMIU.

To on kierował zespołem lekarzy, którzy uratowali wyziębionego Adasia z Racławic. Temperatura ciała dwulatka nie przekraczała 12,7 st. C. Kilka dni wcześniej prof. Skalski wszczepił najmłodszej na świecie pacjentce tzw. biologiczną zastawkę płucną serca.

Prof. Andrzej Jajszczyk

DYREKTOR NARODOWEGO CENTRUM NAUKI.

Jako jedyny naukowiec z Europy Środkowo-Wschodniej został członkiem Rady Zarządzającej Science Europę, stowarzyszenia zrzeszającego ponad pięćdziesiąt organizacji i instytucji (z 27 krajów) finansujących Lub prowadzących badania naukowe.

*

Adam Nawałka

TRENER REPREZENTACJI POLSKI

w piłce nożnej. Były zawodnik i trener Wisły Kraków. Dzięki jego warsztatowi i cechom charakteru Polacy znów zaczęli wygrywać i przewodzą w grupie eliminacji do mistrzostw Europy. Jego zespół osiągnął historyczny sukces-pierwszy raz pokonał Niemców, obecnych mistrzów świata.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji