Artykuły

Płock. Jan Skotnicki patronem Sceny Kameralnej

12 stycznia o godz. 19 w Teatrze im. Szaniawskiego odbędzie się uroczystość nadania Scenie Kameralnej imienia Jana Skotnickiego, założyciela i pierwszego dyrektora Płockiego Teatru.

W roku 2015 mija czterdzieści lat od reaktywowania profesjonalnej działalności teatralnej w Płocku. Obchody jubileuszowe, pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, rozpoczynamy 12 stycznia, w rocznicę premiery spektaklu "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" (na zdjęciu) Wojciecha Bogusławskiego, w reżyserii Jana Skotnickiego.

Jan Skotnicki (1933 - 2013), to reżyser teatralny, członek ZASP, absolwent Wydziału Reżyserii Teatralnej, wykładowca i prorektor warszawskiej PWST (1971 - 1974). Przyjaciel wielu pokoleń aktorskiej młodzieży. W latach 1997 - 2004 pracował na stanowisku Sekretarza Artystycznego w Teatrze Narodowym w Warszawie. Był współzałożycielem płockiego Teatru w 1975 roku. Dzięki jego zaangażowaniu w 1975 roku wróciła do Płocka po latach profesjonalna scena, której do 1981 roku był dyrektorem. W czasie dyrekcji Skotnickiego Teatr płocki zyskał patrona - w 1980 roku nadano mu imię Jerzego Szaniawskiego - dramaturga z Mazowsza.

Założeniem Jana Skotnickiego było stworzyć teatr, który będzie łączył teatr zawodowy i ruch amatorski, otworzy się na działalność wystawienniczą, muzealną i filmową, a w swoje działania włączy wszystkie środowiska kulturalne. Choć dyrekcja Jana Skotnickiego w płockim Teatrze skończyła się w 1981 roku, zawsze służył swoją radą i pomocą. Zawsze chętnie tu wracał. Ostatnim spektaklem, który wyreżyserował w Płocku było Lato w Nohant Jarosława Iwaszkiewicza w 2010 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji