Artykuły

Katowice. "Bestiariusz" w Muzeum Śląskim

Centrum Scenografii Polskiej zaprasza do udziału w kolejnych spotkaniach poruszających różne aspekty przestrzeni filmowej oraz teatralnej. Prapremiera słuchowiska "Bestiariusz", spotkanie z Dorotą Roqueplo oraz projekcja filmu wskazanego przez charakteryzatorkę Ewę Drobiec to tylko wybrane atrakcje sobotnich popołudni w CSP.

Podczas pierwszego spotkania 10 stycznia uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać premiery słuchowiska o naturze diabła, którego autorem jest Krzysztof Kiczek - jej wielowymiarowości i wielowarstwowości. Dzięki zderzeniu prozy oraz wierszy Feliksa Netza (z tomiku "Trzy dni nieśmiertelności") z fragmentami Pisma Świętego szatan przestawiony został nie tylko w kontekście wielkich historycznych wydarzeń, ale również w sytuacjach intymnych, prywatnych - mając za tło indywidualne ludzkie tragedie lub po prostu chwile zwątpienia.

Dialogi i dźwięk nagrywano w istniejących przestrzeniach, takich jak bunkier w siedzibie Polskiego Radia Katowice przy ulicy Ligonia czy bazylika św. Ludwika w Katowicach-Panewnikach, natomiast prace nad zarejestrowanym materiałem odbywały się w specjalnie zaaranżowanym, zbudowanym niemal od podstaw studiu mieszczącym się w siedzibie katowickiego radia. Na potrzeby słuchowiska muzykę skomponował Krzysztof Kurek z zespołu "Thaw", który wykonuje ją w towarzystwie Józefa Skrzeka oraz żeńskiego chóru. Dzięki nagraniu materiału w systemie 5.1, czyli z wykorzystaniem dźwięku przestrzennego utrwalonego oraz odtwarzanego na sześciu kanałach, odbiorca może znaleźć się w środku wydarzeń i poddać się magii słuchowiska, które mocą wyobraźni niepostrzeżenie przekształca się w niezwykły spektakl.

"Bestiariusz" powstawał przez półtora roku, a o wyjątkowości tego słuchowiska świadczy chociażby udział ponad 30 artystów, którzy z pełnym zaangażowaniem poświęcili się temu projektowi. Warto również wspomnieć, że większość bohaterów została wykreowana przez aktorów związanych z Teatrem Śląskim, w tym przez Dariusza Chojnackiego, który użyczył swojego głosu postaci diabła.

***

Dorota Roqueplo, francuska kostiumografka pracująca na stałe w Polsce, autorka kostiumów do filmów "Miasto 44", "Młyn i krzyż", "Sala samobójców", będzie gościem spotkania w kolejną sobotę, 17 stycznia, poświęconego specyfice kostiumu filmowego, a także jego roli w procesie kreowania postaci przez aktora. Zaproszeni goście, wśród których znajdą się reżyserka Magdalena Łazarkiewicz, Zofia Wichłacz, aktorka nagrodzona podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni za rolę Biedronki w "Mieście 44" oraz Adam Sikora, autor zdjęć m.in. do filmu "Essential Killing", "Cztery noce z Anną", "Młyn i krzyż", będą mówić o trudnościach, jakie niesie ze sobą praca nad filmem wojennym i megaprodukcjami, w których kostium nie może przykryć rozgrywającej się historii.

***

Program spotkań:

Oczy szeroko zamknięte // Prapremiera słuchowiska "Bestiariusz"

10 stycznia / godz. 15.00 / wstęp 5 zł

Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1 - Centrum Scenografii Polskiej

--

ONI - profile i oblicza scenografii polskiej

Spotkanie dotyczące twórczości wybitnej kostiumograf Doroty Roqueplo

17 stycznia / godz. 15.00 / wstęp 5 zł

Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1 - Centrum Scenografii Polskiej

prowadzenie: dr Anita Skwara

goście specjalni: Dorota Roqueplo, Magdalena Łazarkiewicz, Zofia Wichłacz, Adam Sikora

--

My favourite things

Projekcja filmu wskazanego przez Ewę Drobiec - charakteryzatorkę pracującą m.in. z Wojciechem Smarzowskim

21 lutego / godz. 15.00 / wstęp 5 zł

Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1 - Centrum Scenografii Polskiej

Projekt realizowany w ramach przygotowań do III Festiwalu Nowej Scenografii, który odbędzie się w dniach 22-26 września 2015 roku.

***

Oczy szeroko zamknięte // Prapremiera słuchowiska "Bestiariusz"

10 stycznia 2014 r. (sobota) // godz. 15.00 // wstęp 5 zł

Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji