Artykuły

Ostromecko. Monodram Andrzeja Pieczyńskiego w Pałacu

18 stycznia w Pałacu Starym w Ostromecku odbędzie się spektakl znakomitego aktora Krzysztofa Pieczyńskiego - "Bal u Salomona" wg Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

"Bal u Salomona" jest spektaklem osnutym na niezwykłym, wziętym ze snu, tajemniczym tekście Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Wyobraźnia autora, przenosi nas do sal fantastycznego pałacu. Charyzmatyczny król Salomon, zaprasza gości, ale sam na balu się nie pojawia. Służby pałacowe witają licznie przybyłych i odprowadzają po mieniących się przepychem pałacowych wnętrzach... Gości ogarnia fala dręczących oczekiwań. Muzyka, wyrafinowane zapachy i alkohole, wzmagają tęsknotę, rozbudzają wyobraźnię. Wszyscy zaczynają być świadkami tajemniczych zdarzeń.

"Bal u Salomona" brata widza z poezją, oswaja z nią, zachęca do sięgania po nią, uczy odwagi nazywania jej po imieniu, odkrywa jej piękno i stanowi przydatne narzędzie w opisie świata, który nie zawsze przecież jest zrozumiały, ale zawsze warty zachwytu i opisu jego nieprzemijającego piękna.

Adaptacja, reżyseria i wykonanie: Andrzej Pieczyński

Muzyka: Robert Kanaan

***

Styczniowy "Bal u Salomona" to gala początkująca cykl spotkań z prozą i wierszem pod nazwą "Pięć Zmy-Słów Literatury". Pierwsze spotkanie będzie spektaklem, który przez odmienną formę zaprezentowania mowy wiązanej, stanie się widowiskiem przywracającym ojczystemu językowi jego należne miejsce w procesie komunikacji międzyludzkiej podnoszącej piękno i wartość polskiego Słowa. Wydarzenie będzie multimedialne, oprawione specjalnie skomponowaną muzyką oraz udziałem tancerzy z Zespołu Tańca Współczesnego DMT z Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy. Galę wzbogaci interakcja, w formie zaproszenia widowni do czynnego uczestniczenia w widowisku, w którym widzowie, jako niemi aktorzy, będą podążać za bohaterem - Poetą i aranżującymi z nim zdarzenia - tancerzami, tworząc wspólnie orszak zaproszonych do Salomona na bal - gości.

***

Andrzej Pieczyński to znakomity aktor teatralny i filmowy, reżyser, kompozytor, dramaturg. Urodził się w Pobiedziskach k. Poznania. W latach 1975-1976 studiował historię i kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W roku 1978 dostał się na Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W latach 1978-1983 pracował w Teatrze Narodowym w Warszawie. Od roku 1983 do 1989 podjął pracę w Teatrze Muzycznym w Gdyni na stanowisku solisty - śpiewaka i reżysera. W 1989 roku rozpoczął wykłady aktorstwa i reżyserii w Die Etage - Schule für Darstellenden Künste (Szkole Sztuk Przedstawiających) w Berlinie grając jednocześnie w berlińskim Theater am Ufer. W roku 1992 nawiązał współpracę z teatrami: Dramatycznym w Gdyni (obecnie Teatrem Miejskim), jako aktor, autor i reżyser; Muzycznym w Gdyni (reżyser) i Teatrem Polskim w Bydgoszczy (aktor). W latach 1999-2011 był wykładowcą w Studium Animatorów Kultury w Gdańsku, w okresie od 2005 do 2011 roku pracował w Teatrze Polskim w Warszawie, zaś w latach 2011-2013 w Teatrze Syrena w Warszawie. W 2013 roku ukończył Wydział Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie. W roku 2006 założył Fundację Scena Pobiedziska, której jestem prezesem. Obecnie pracuje w Och - Teatrze w Warszawie. Znany jest również z takich filmów, jak "Wielki Szu", "Stara baśń", czy "Boża podszewka".

***

"Bal u Salomona" - monodram Andrzeja Pieczyńskiego

18.01.2015, niedziela, godz. 18.00, Pałac Stary w Ostromecku, bilety 10 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji