Artykuły

Warszawa. Filip Bajon wygrał konkurs na dyrektora Studia Filmowego "Kadr"

Reżyser i scenarzysta filmowy Filip Bajon będzie dyrektorem Studia Filmowego "Kadr". Decyzję o jego powołaniu podjęła minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, która zaakceptowała rekomendację komisji konkursowej.

O wyniku konkursu poinformowało PAP w środę Centrum Informacyjne resortu kultury.

"Kadr" to najstarsze polskie studio filmowe założone w 1955 r. Wyprodukowano w nim najważniejsze tytuły m.in. Jerzego Kawalerowicza, Andrzeja Wajdy, Janusza Morgensterna, Kazimierza Kutza czy Tadeusza Konwickiego. Filmy "Kadru" nagradzane były wieloma nagrodami na międzynarodowych festiwalach w Cannes: ("Kanał" i "Matka Joanna od Aniołów"), Wenecji ("Pociąg", Ostatni dzień lata", "Był sobie raz", "Popiół i diament") czy w Berlinie: ("Śmierć prezydenta", "Noce i dnie"). Produkcje Studia dwukrotnie były też nominowane do Oscara - za "Faraona" oraz "Noce i dnie".

To w "Kadrze" powstały też filmy będące sukcesami polskiej kinematografii w ostatnich latach: "Sala samobójców" w reżyserii Jana Komasy, "Rewers" Borysa Lankosza, "Baby są jakieś inne" Marka Koterskiego czy film Leszka Dawida "Jesteś Bogiem".

Założycielem i dyrektorem Studia Filmowego "Kadr", do swojej śmierci w 2007 roku, był Jerzy Kawalerowicz. Od 2011 roku obowiązki dyrektora "Kadr" pełnił Łukasz Barczyk, uznawany za jednego z najważniejszych filmowców młodego pokolenia.

Konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Studia Filmowego "Kadr" w Warszawie został ogłoszony na mocy postanowienia ministra kultury z 10 października 2014 r. W skład komisji konkursowej weszli: Jerzy Bart (przewodniczący), prof. Mariusz Grzegorzek, prof. Marek Hendrykowski, Jerzy Kapuściński, Michał Strzembosz, Maciej Ślesicki i Ewa Ziemiszewska. Komisja, stosunkiem głosów opowiedziała się za powierzeniem funkcji dyrektora Bajonowi.

Filip Bajon (ur. 1947 r.) ukończył prawo na UAM (1970) i Wydział Reżyserii PWSFTviT w Łodzi (1974). W 1971 r. wydał powieść "Białe niedźwiedzie nie lubią słonecznej pogody", która przyniosła mu nagrodę im. Wilhelma Macha za najlepszy debiut (1972) . Opublikował także zbiór opowiadań "Proszę za mną w górę" (1972), powieści "Serial pod tytułem" (1974), "Podsłuch" (1994), "Cień po dniu" (2006) i wiele scenariuszy filmowych. Wyreżyserował m.in. "Wahadełko", "Magnata", "Przedwiośnie", "Śluby panieńskie".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji