Artykuły

Gdynia. Wkrótce "Musicalomania" w Muzycznym

Świat musicali jednych zachwyca, innych ciekawi, a jeszcze innych nie przekonuje. Dla nich wszystkich w Teatrze Muzycznym przygotowano nowy projekt edukacyjny - "Musicalomania". Pierwsza odsłona performatywnego wykładu o musicalach odbędzie się w niedzielę 18 stycznia o godz. 12 na Nowej Scenie.

Nowy projekt Teatru Muzycznego w Gdyni będzie miał swoją nową odsłonę raz w miesiącu. Jego gospodarzem i prowadzącym będzie Jerzy Snakowski, któremu towarzyszyć będą występy artystów Teatru Muzycznego. Snakowski z powodzeniem i niesłabnącym zainteresowaniem publiczności od kilku sezonów prowadzi podobny cykl w Operze Bałtyckiej w Gdańsku "Opera? Si!".

- "Musicalomania" to mój powrót do teatru muzycznego zarówno przez małe, jak i wielkie "t". Od lat zajmuję się muzyką i teatrem. Od lat też słucham i oglądam opery, musicale i operetki. Jeśli ktoś liczy, że zobaczy show na poziomie spektakli Teatru Muzycznego i wychodząc będzie nucił jakąś piosenkę, to może poczuć się trochę zawiedziony. To projekt edukacyjny, skierowany raczej do osób, które coś już o świecie wiedzą, choć na widowni mile widziani będą nie tylko dorośli - tłumaczy Jerzy Snakowski.

Cykl będzie się nieco różnił od tego prowadzonego w Operze Bałtyckiej. Przede wszystkim skoncentrowany będzie na historii musicalu, która bywa nie mniej pasjonująca, niż historie, które przedstawia.

- Ponieważ dyrekcja Teatru Muzycznego chciała, by cykl poświęcony był historii musicalu, ja, trochę przewrotnie, opowiem ją przez historię świata. W trakcie naszych spotkań pojawią się m.in. Krzysztof Kolumb, Al Capone, Czarny Czwartek, Elvis Presley czy pies Łajka. Tropem, który z pewnością podejmiemy, są związki musicalu z popkulturą, a także różnice kulturowe między musicalem w Polsce i USA, bo jego rola i funkcja zależą przecież od kontekstu. W trakcie "Musicalomanii" posłuchać będzie można aktorów i muzyków Muzycznego, wykonujących utwory na żywo oraz obejrzeć filmowe fragmenty słynnych musicali - dodaje Jerzy Snakowski.

Podczas pierwszego ze spotkań (w niedzielę 18 stycznia o godz. 12) dowiedzieć się będzie można o tym, skąd wziął się musical. Jerzy Snakowski wraz z publicznością zastanowi się, po co i dla kogo on powstał. I czy to możliwe, że zawdzięczamy go Krzysztofowi Kolumbowi? W poszukiwaniu źródeł "zabierze" uczestników do Paryża połowy XIX wieku, gdzie posłuchają wiedeńskiej muzyki czasów Franciszka Józefa. W poszukiwaniu genezy musicalu zaprezentowane zostaną fragmenty operetek oraz musicali "West Side Story", "Kabaretu", i "42nd Street".

Następna odsłona projektu zaplanowana jest na 22 lutego (godz. 12) i - jak musical - kręcić się będzie wokół pieniędzy i będzie połączony z mafijnymi porachunkami z lat 20. XX wieku. Wtedy wykonane zostaną fragmenty z "Kabaretu", "Opery za trzy grosze", "Statku komediantów", "Producentów", "Wicked" i innych musicali. Kolejne "Musicalomanie" zaplanowano na 29 marca, 12 kwietnia i 31 maja.

Performatywne wykłady Jerzego Snakowskiego odbywać się będą raz na miesiąc. Udział w "Musicalomanii" kosztuje 35 zł (bilet normalny) i 25 zł (bilet ulgowy).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji