Artykuły

Legnica. Biegańska i Palcat w filmie ZDF o Auschwitz

Z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, niemiecka stacja telewizyjna ZDF wyemituje premierowo we wtorek 27 stycznia film "Mit dem Mut der Verzweiflung. 70 Jahre nach Auschwitz" z udziałem aktorów legnickiego Teatru im. Modrzejewskiej.

75-minutowy fabularyzowany film dokumentalny "Z rozpaczliwą odwagą. 70 lat po Auschwitz" (pierwotny tytuł "Drogi do Auschwitz. Przeżycie nie było przewidziane") wyprodukowany przez drugi program niemieckiej telewizji publicznej ZDF w reżyserii Oliviera Halmburgera, zrealizowany według scenariusza Dirka Kämpera, opowiada o losach ludzi, którzy - mimo stale grożącej im śmierci - wykazali się niezwykłą odwagą wbrew logice piekielnej machiny zagłady. Opowiada o postaciach wyjątkowych, o ludziach, którzy poświęcili się dla innych.

Narrator tej opowieści Hugo Egon Balder, którego żydowska matka Gerda Leyserson przeżyła Auschwitz, opowiada mało znaną historię swojej rodziny, łącząc archiwalną dokumentację ze scenami fabularnymi. Wędrówkę w poszukiwaniu śladów przeszłości łączy z osobistymi refleksjami na temat Zagłady.

- Film jest kolażem oryginalnych materiałów archiwalnych, wywiadów ze świadkami oraz fabularnych scen zrealizowanych m.in. we Wrocławiu. Istotnym wątkiem jest historia rotmistrza Witolda Pileckiego - opowiada uczestnicząca w tej produkcji legnicka aktorka Magda Biegańska.

W postać więźnia z sąsiedniej pryczy, który namawia rotmistrza do ucieczki z Auschwitz, wcielił się jej kolega z legnickiego zespołu aktorskiego Paweł Palcat. - Kręciliśmy w październikowy, zimny i deszczowy wieczór z udziałem mnóstwa statystów. Aura tylko podkreślała niesamowity klimat miejsca i zdjęć, które kręciliśmy. Charakteryzacja, wiarygodne kostiumy, prycze, komendy wydawane po niemiecku przez - co prawda miłego - reżysera sprawiły, że nie było trudno wejść w rolę. Robota była krótka, ale przyjemna - wspomina. - Pamiętam też, że casting do filmu odbywał się dokładnie w moje urodziny. Warunkiem był świetny niemiecki, co było sprawdzane już w trakcie telefonicznej rozmowy wstępnej, a potem także na castingu - dodaje legnicki aktor.

Plan przedostania się do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz rotmistrz Witold Pilecki przedstawił swoim przełożonym jeszcze w 1940 roku, gdy niewiele było wiadomo o warunkach panujących w tym obozie. Plan wymagał przeniknięcia agenta Armii Krajowej do KL-Auschwitz. Witold Pilecki ochotniczo zgłosił się do wykonania tego zadania. Celem było zdobycie informacji wywiadowczych oraz stworzenie w obozie ruchu oporu współpracującego z polskim podziemiem. Raporty Pileckiego, który w roku 1943 zbiegł z obozu, były (obok raportów Jana Karskiego) pierwszymi na świecie źródłami na temat Holokaustu.

Emisja w telewizji ZDF 27 stycznia o godzinie 22.15.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji