Artykuły

Warszawa. Cykl "Dwór - Teatr - Władza" w Starej Kordegardzie

A gdyby tak wyjść po za formę klasycznego wykładu? Bezpłatne spotkania per formatywne i mini kurs wiedzy o teatrze dworskim w Łazienkach Królewskich.

DWÓR - TEATR-WŁADZA

Od dziś Ośrodek Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza na nowy cykl dotyczący wiedzy o teatrze. Podczas pięciu spotkań przyjrzymy się różnym obliczom polskiego i europejskiego teatru dworskiego. Łącząc formę wykładów z prostymi ćwiczeniami warsztatowymi i sytuacjami teatralnymi, postaramy się prześledzić różnorodne strategie budowania dworskiej hierarchii społecznej. Sensem spotkań będzie wykroczenie poza formę klasycznych wykładów muzealnych w stronę doświadczania i krytycznej analizy wybranych problemów z zakresu historii kultury i wiedzy o teatrze.

Harmonogram spotkań:

1. PERFORMATYWNOŚĆ DWORU - 29.01 g. 18:00

Podczas spotkania inspirowanego utworem-zwierciadłem, czyli Dworzaninem polskim Łukasza Górnickiego, zastanowimy się nad relacjami władzy oraz zachowaniami społecznymi typowymi dla środowiska dworskiego. Korzystając z dialogicznej formy tekstu, postaramy się sprowokować dyskusję na temat tworzenia relacji władzy w zamkniętej grupie.

2. ARCHITEKTURA TEATRALNA CZY INŻYNIERIA SPOŁECZNA? - 26.02 g. 18:00

Traktaty architektoniczne Niccoló Sabbatiniego i Jospeha Furttenbacha są nie tylko zbiorem opisów efektownych trików scenicznych, iluzji teatralnych i magicznych sztuczek. Uświadamiają także siłę projektowania przestrzennego w budowaniu hierarchii dworskiej.

3. W MASCE I BEZ MASKI - 26.03 g. 18:00

Spotkanie poświęcone zostanie masce - specyficznemu gatunkowi teatru dworskiego, w którym odgrywający sceny mitologiczne dworzanie, odtwarzali faktycznie łączące ich relacje - ukrywając się pod maskami bogów i półbogów, odgrywali samych siebie.

4. ODPRAWA POSŁÓW GRECKICH: DWÓR A SPRAWY PUBLICZNE - 23.04 g. 18:00

Odprawę posłów greckich Jana Kochanowskiego można uznać za pierwsze przedstawienie teatru publicznego. Był to zarówno spektakl dworski, wystawiony na weselu Jana Zamoyskiego na Jazdowie, jak również wyraźny głos w sprawie publicznej - wypowiedziany wobec władzy, stawiał pytania o rację stanu rzeczpospolitej. Na tle ówczesnego teatru dworskiego musiał jednak ponieść klęskę.

5. TEATR STANISŁAWA AUGUSTA: MIĘDZY DWORSKIM A PUBLICZNYM - 28.05 g. 18:00 |

Podczas spotkania skupimy się na specyfice mecenatu teatralnego Stanisława Augusta i odwołamy się do początków sceny publicznej 1765 roku. Finansując publiczne widowiska i dbając o ich przekaz ideowy, król traktował teatr jako istotny sposób budowania swojego wizerunku i wzmacniania zależności władzy w społeczeństwie polskim.

Miejsce spotkań: Stara Kordegarda

Prowadzący:

Piotr Morawski - kulturoznawca, absolwent Instytutu Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje w redakcji "Dialogu" i w IKP UW; współpracuje z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego przy tworzeniu internetowej encyklopedii teatru polskiego, projekcie Theatre Architecture in Central Europe. Autor wykładów dotyczących teatru polskiego oświecenia w ramach cyklu Teatr Publiczny. Przedstawienia 1765-2015. Zajmuje się kulturową historią widowisk. Współredaktor tomów zbiorowych Niebezpieczne związki. Dramat, teatr i kultura popularna (2010) oraz Architektura teatralna w Polsce (2011). W 2015 roku ukaże się jego autorska książka Ustanawianie świętości. Kulturowa historia angielskich widowisk religijnych w XVI wieku.

Agata Pietrzyk-Sławińska - absolwentka kulturoznawstwa i animacji kultury w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, instruktorka arteterapii. Specjalistka ds. edukacji, koordynatorka edukacyjnych działań teatralnych oraz programu Wolontariat z kulturą! w Ośrodku Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Członkini Stowarzyszenia Katedra Kultury. Współpracuje z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego oraz Towarzystwem Inicjatyw Twórczych ę. Narzędzia animacyjne wykorzystuje w edukacji muzealnej i działaniach społecznych.

Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji