Artykuły

Wrocław. O butoh w Instytucie Grotowskiego

9 lutego o godz. 18.00 w Sali Kinowej odbędzie się spotkanie poświęcone książce Kazuo Ohno i Yoshito Ohno "Świat butoh Kazuo Ohno" (Fundacja Pompka, Warszawa 2014) z udziałem: Igi Rutkowskiej (tłumaczki), Julii Hoczyk (autorki Wstępu) oraz Anity Zdrojewskiej (wydawcy). Spotkanie poprowadzi Monika Blige, zastępca dyrektora Instytutu Grotowskiego ds. programowych.

Kazuo Ohno był światowej klasy tancerzem butoh, wielokrotnie nagradzanym, debiutował w La Mama Experimental Theatre Club w Nowym Jorku. Prezentował się m.in. w Strasburgu, Londynie, Stuttgarcie, Paryżu czy Sztokholmie. Jego najbardziej znane spektakle to: "La Argentina", "Moja matka", "Morze Martwe", "Nenufary". Tańczył i prowadził zajęcia w założonym przez siebie Kazuo Ohno Dance Studio w Hodogaya do późnych lat życia. Jego dzieło kontynuuje do dziś towarzyszący mu w wielu spektaklach syn - Yoshito Ohno, tancerz i nauczyciel butoh.

Podstawą do powstania książki "Świat butoh Kazuo Ohno" były niezwykłe zdjęcia Kazuo Ohno, wokół których toczy się opowieść syna o ojcu. Książka zawiera spisane z nagrań wypowiedzi mistrza prowadzącego zajęcia z uczniami. Prof. Dariusz Kosiński w recenzji zaznacza: "Kazuo Ohno to drugi obok Tatsumiego Hijikaty twórca współczesnego japońskiego tańca butoh. Określenie "taniec butoh" nie jest do końca precyzyjne, bo butoh to nie tylko i nie tyle specyficzny styl tańca, współczesny gatunek performatywny czy określony typ treningu, ile specyficzna całościowa postawa, łącząca specyficzny sposób pracy, estetykę, dramaturgię, filozofię. Powstałe przez połączenie tradycji i inspiracji z Wschodu i Zachodu, zarazem wciąż otwarte na inwencje twórców, stanowi swoiste odbicie złożoności współczesnej kultury globalnej, a jednocześnie pozwala na wyjście poza jej ograniczenia".

Niezwykła ekspresja ciała Kazuo Ohno - kształtowanego i rzeźbionego przez czas - przyciągała ludzi na całym świecie. Jego zdjęcia także intrygują. Nie są zapisem przeszłości czy konkretnych wydarzeń, ale próbą "uchwycenia niewidocznego". Specyficzna estetyka i wieloznaczność obrazu zwracają uwagę, rodzą pytania i niepokoją. Artysta, dla którego taniec stał się synonimem życia, był doskonałym modelem. Jego emocje i energia wypełniały kadr, czyniąc go natychmiastowym dziełem sztuki. Syn Kazuo Ohno, Yoshito Ohno twierdzi: "Wielu fotografów robiło zdjęcia Kazuo Ohno. Udało im się uchwycić i utrwalić na kliszy obraz jego ciała; fotografia nie może pokazać tego, co jest w nim ukryte. A jednak, jeśli ciało Kazuo Ohno ukrywa się w tańcu i skrywa trudy życia i śmierć, taniec zaś jest przejawem jego duszy, to - być może - tym, co zostało sfotografowane, jest sam duch Kazuo Ohno".

Książka powstała we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach "Programu Wydawniczego 2014" oraz jest współfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W trakcie spotkania poświęconego książce "Świat butoh Kazuo Ohno" zaprezentowane zostaną fragmenty zapisów filmowych spektakli Kazuo Ohno.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji