Artykuły

Szczecin. Opera na Zamku dofinansowana przez MKiDN

Co roku, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznaje szereg dotacji w ramach swoich programów. Duży sukces osiągnęła Opera na Zamku, której wniosek o dofinansowanie zamówienia kompozytorskiego oceniono najwyżej ze wszystkich.

Na 2015 część pieniędzy została już rozdysponowana. Na listach nie brakuje wydarzeń szczecińskich.

Największe kwoty udało się uzyskać Zamkowi Książąt Pomorskich. Instytucja otrzyma 170 tys. na projekt "Kabinet 2.0" oraz 69 tys. na wystawę "Jan III Sobieski. Marszałek, hetman, król".

- Ekspozycja o Sobieskim będzie organizowana wspólnie z Lwowskim Muzeum Historycznym - informuje Kamil Robak z promocji zamku. - Pokażemy zbiory tej placówki, uzupełnione o obiekty użyczone z polskich muzeów. Zobaczymy portrety, przedmioty osobiste, medale, dokumenty i militaria. Otwarcie wystawy zaplanowane jest na lipiec.

"Kabinet 2.0" ma być z kolei interaktywną wersją słynnego, XVII-wiecznego mebla księcia Filipa II. Obiekt uważany był za największe i najbardziej skomplikowane dzieło w swoim gatunku. Zniszczono je w trakcie II wojny światowej. Teraz, na podstawie materiałów archiwalnych i fotografii ma zostać przywrócony do życia na początku listopada, w postaci dotykowego stołu.

Zamek złożył też wniosek o dotację na wakacyjne, plenerowe Noce Filmowe. Tu środków zdobyć się na razie nie udało (jest czas na odwołanie się od decyzji), ale jak zapewniają pracownicy instytucji, impreza na pewno się odbędzie.

Duży sukces osiągnęła Opera na Zamku, której wniosek o dofinansowanie zamówienia kompozytorskiego oceniono najwyżej ze wszystkich. Dzięki 45 tys. złotych, powstanie kameralna opera dla dzieci, z akcją rozgrywającą się w różnych przestrzeniach wyremontowanej siedziby muzycznego teatru: w salach prób baletu, chóru i orkiestry, kulisach i zasceniu, na widowni, w orkiestronie, korytarzach, piwnicach i wreszcie na samej scenie. "Historię Najmniej Prawdopodobną", opartą na motywach baśni Hansa Christiana Andersena, skomponuje Jerzy Kornowicz. Premiera - na jesieni tego roku.

- Nie mogę powiedzieć, że byliśmy bardzo zaskoczeni decyzją ministerstwa - mówi Jerzy Wołosiuk, zastępca dyrektora Opery na Zamku. - Powiedziałbym, że ocena była wprost proporcjonalna do naszego entuzjazmu i nowatorstwa projektu, który zrealizujemy. Będzie to drugie zamówienie kompozytorskie po "Alicji w Krainie Czarów" w 2015 roku. To świadczy z jednej strony o jakości naszych projektów a z drugiej o poszerzeniu naszego repertuaru.

Zamówienie kompozytorskie z puli ministerialnej zrealizuje też Baltic Neopolis Orchestra. Formacja uzyskała 50 tys. na utwór "Mozaika-Impresje" Adama Bałdycha. Pozytywnie rozpatrzono również wnioski Zachęty Sztuki Współczesnej (160 tys. na rozbudowę kolekcji regionalnej sztuki współczesnej), Książnicy Pomorskiej (166 tys. na Festiwal Książki Słuchanej i 22,5 tys. za konserwację XV-wiecznego inkunabułu), Stowarzyszenia OFFicyna (32 tys. na projekt "Stary Cyfrowy Szczecin") oraz Stowarzyszenia Media Dizajn (85 tys. na projekt "Nowa rola środowisk twórczych: pracownicy socjalni, terapeuci i doradcy").

Sporo szczecińskich wniosków jednak nie zyskało uznania w oczach ministerialnych urzędników. Na liście odrzuconych są m.in. propozycje Muzeum Narodowego, 13 Muz, Teatru Kana, Trafostacji Sztuki, Szczecińskiej Agencji Artystycznej, Akademii Sztuki i Fundacji Literatury im. Henryka Berezy. W najbliższych dniach Ministerstwo Kultury ogłosi wyniki kolejnych konkursów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji