Artykuły

Internet. Wystawy na 250-lecie Teatru Publicznego w Polsce

Na platformie Google Cultural Institute zostały uruchomione dwie nowe wystawy przygotowane we współpracy z Teatrem Narodowym i Instytutem Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

"250 lat Teatru Narodowego" i "1765-2015 Polski Teatr Publiczny" - to bogate zbiory ikonografik i materiałów audiowizualnych, dzięki którym internauci będą mieli szansę lepiej poznać historię polskiego teatru.

Pierwsza z nich, "250 lat Teatru Narodowego" to bogaty zbiór ikonografii i materiałów audiowizualnych przygotowanych przez Teatr Narodowy. Wystawa przedstawia kluczowe wydarzenia z dziejów Teatru od 1765 roku, a także informacje o powstaniu Sceny Narodowej oraz jej burzliwych czasach.

Zbiór materiałów pokazuje historię Teatru Narodowego, która była zawsze tożsama z historią naszego kraju. Przez lata zaborów Teatr był jedyną instytucją kultury polskiej, która mimo cenzury oferowała znakomity repertuar i najlepszą sztukę aktorską. Także w PRL-u kolejni dyrektorzy Teatru mierzyli się z niełatwymi warunkami politycznymi, które czyniły z tej sceny ośrodek ważnych wydarzeń społecznych, wpływających na bieg historii i kształtowanie świadomości obywatelskiej. Najbardziej wymownym tego przykładem były wydarzenia związane z premierą "Dziadów" Kazimierza Dejmka w marcu 1968 roku.

Ostatnie części wystawy poświęcone są czasom współczesnym - najnowszej historii Teatru, liczonej od 1997 roku, kiedy to został on ponownie otwarty po pożarze w 1985 roku. Istotnym elementem są tu nagrania fragmentów tekstów autorstwa Bogusławskiego, Modrzejewskiej, Osterwy, Horzycy, Dejmka, Hanuszkiewicza i Grzegorzewskiego, czytanych przez wybitnych aktorów Teatru Narodowego.

Co znaczy teatr publiczny dziś? Jakie są jego funkcje? W jaki sposób - jeśli w ogóle - nawiązuje do tego z 1765 roku? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w materiałach udostępnionych w ramach drugiej wystawy - "1765-2015 Polski Teatr Publiczny".

Jej punktem wyjścia są nasze wyobrażenia, wizje i oczekiwania jakie mamy dzisiaj wobec teatru publicznego. Wystawa nie prezentuje historii teatru w Polsce w sposób klasyczny, lecz pozwala zajrzeć do bogatego archiwum złożonego z rozmaitych obrazów i tekstów po to, by zastanowić się nad nieoczywistymi analogiami.

To swoisty przegląd tematów, które wydają się ważne w naszym myśleniu o teatrze publicznym i o sferze publicznej w ogóle.

Agata Wacławik-Wejman, Head of Public Policy, Central and Eastern Europe

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji