Artykuły

Łódź. Wkrótce otwarcie wystawy "Jerzy Skolimowski. Malarstwo"

Wy­sta­wę ma­lar­stwa re­ży­se­ra, sce­na­rzy­sty i ak­to­ra Je­rze­go Sko­li­mow­skie­go za­pre­zen­tu­je w przy­szłym ty­go­dniu Miej­ska Ga­le­ria Sztu­ki w Łodzi. Eks­po­zy­cja to­wa­rzy­szyć ma nada­niu ar­ty­ście ty­tu­łu dok­to­ra ho­no­ris causa łódz­kiej Aka­de­mii Sztuk Pięk­nych im. Wł. Strze­miń­skie­go.

Or­ga­ni­za­to­rzy wy­sta­wy zwra­ca­ją uwagę, że Sko­li­mow­ski in­spi­ru­je się w swych pra­cach ma­lar­skich m.in. ka­li­gra­fią ja­poń­ską. Jego ob­ra­zy to za­zwy­czaj duże kom­po­zy­cje w "nie­mal­że mo­no­chro­ma­tycz­nej to­na­cji". Na wielu płót­nach po­ja­wia się czerń i biel, na in­nych bar­dzo in­ten­syw­na ko­lo­ry­sty­ka. Two­rzy na płót­nie po­zor­nie przy­pad­ko­we kształ­ty. "Tak po­wsta­ją spon­ta­nicz­ne, pełne eks­pre­sji, abs­trak­cyj­ne za­pi­sy ma­lar­skie.

Przy­po­mi­na­ją oni, że pierw­szą wy­sta­wę in­dy­wi­du­al­ną ma­lar­stwa Sko­li­mow­ski miał w Tu­ry­nie w 1996 roku. Po­nad­to pre­zen­to­wał swe prace m.in. w Los An­ge­les, Miami, To­ron­to, Pa­ry­żu, Oslo, Ber­li­nie, Bu­ka­resz­cie, Bel­gra­dzie, War­sza­wie, Kra­ko­wie, Wro­cła­wiu. W 2001 r. brał udział w Bien­na­le Sztu­ki w We­ne­cji. Prace ar­ty­sty znaj­du­ją się w zbio­rach Mu­zeum Na­ro­do­we­go w War­sza­wie i Mu­zeum Sztu­ki Współ­cze­snej w Sa­lo­ni­kach.

Otwar­cie wy­sta­wy pla­no­wa­ne jest na czwar­tek 5 marca. Tego sa­me­go dnia od­bę­dzie się też uro­czy­stość nada­nia ty­tu­łu dok­to­ra ho­no­ris causa Sko­li­mow­skie­mu przez Aka­de­mię Sztuk Pięk­nych im. Wła­dy­sła­wa Strze­miń­skie­go w Łodzi. Eks­po­zy­cję bę­dzie można oglą­dać do 4 kwiet­nia.

Jerzy Sko­li­mow­ski uro­dził się 5 maja 1938 roku w Łodzi. W 1959 roku ukoń­czył et­no­gra­fię na Uni­wer­sy­te­cie War­szaw­skim a w 1963 r. re­ży­se­rię fil­mo­wą w Pań­stwo­wej Wyż­szej Szko­le Te­atral­nej i Fil­mo­wej w Łodzi.

Ta­lent Sko­li­mow­skie­go zo­stał za­uwa­żo­ny przez kry­ty­kę już w cza­sach jego stu­diów w Szko­le Fil­mo­wej w Łodzi, kiedy to za etiu­dę "Boks" otrzy­mał Grand Prix na Mię­dzy­na­ro­do­wym Fe­sti­wa­lu Fil­mów o Spo­rcie w 1962 roku w Bu­da­pesz­cie. Jako sce­na­rzy­sta de­biu­to­wał w 1960 roku fil­mem "Nie­win­ni cza­ro­dzie­je" w reż. An­drze­ja Wajdy. Ko­lej­nym fil­mem, nad któ­rym pra­co­wał jako sce­na­rzy­sta stał się "Nóż w wo­dzie" Ro­ma­na Po­lań­skie­go z 1961 roku.

Jego de­biu­tem fa­bu­lar­nym stał się film "Ry­so­pis" z 1964 roku. Pięć lat póź­niej wy­je­chał z Pol­ski. Re­ali­zo­wał swoje filmy w An­glii, Wło­szech i USA. Zdo­był wiele na­gród fil­mo­wych m.in. na fe­sti­wa­lach w Ber­li­nie, Can­nes i We­ne­cji. Jego ostat­nie dzie­ło, thril­ler "Es­sen­tial Kil­ling" w roku 2010 otrzy­mał dwie na­gro­dy na Fe­sti­wa­lu w We­ne­cji, w tym Grand Prix.

Był też kil­ka­krot­nie człon­kiem jury fe­sti­wa­li fil­mo­wych w Can­nes (1987), San Se­ba­stian (1998) oraz We­ne­cji (2000 i 2001). Jest człon­kiem Eu­ro­pej­skiej Aka­de­mii Fil­mo­wej (EFA).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji