Artykuły

Warszawa. Spotkanie z Gołdą Tencer w IT

17 marca o godz. 19.00 kolejne spotkanie w ramach odbywającego się w Instytucie Teatralnym cyklu "Moja historia" - tym razem gościem Mike'a Urbaniaka będzie aktorka i dyrektorka Teatru Żydowskiego w Warszawie Gołda Tencer.

Gołda Tencer - urodziła się w 1949, kiedy tliły się jeszcze zgliszcza zamordowanego żydowskiego świata. Wychowywała się w Łodzi, w domu na wskroś żydowskim, ze wszechobecnym jidysz. Jako dwudziestolatka zjawiskowo piękna Gołda wyjechała do Warszawy by zostać aktorką. Zapukała do drzwi Teatru Żydowskiego, w którym kierownictwo przejął właśnie - po legendarnej i zmuszonej do wyjazdu z kraju Idzie Kamińskiej - Szymon Szurmiej, który później został jej mężem.

Publiczność filmowa pamięta ją głównie z ról Żydówek, perłą w koronie jest z pewnością Blanka w "Austerii" Jerzego Kawalerowicza. W teatrze zagrała kilkadziesiąt ról, z których najważniejszą jest najpewniej Lea w "Dybuku" Szymona An-skiego z 1973 roku w reżyserii Szymona Szurmieja. Ale nie był to jej pierwszy i jak się okazuje ostatni "Dybuk". Wcześniej w inscenizacji Buzgana Chewela zagrała Gitlę (1970), a później ponownie u Szurmieja w kolejnym "Dybuku" - Sure Bas Tojwim. Dzisiaj Gołda Tencer wraca do wielkiego dzieła An-skiego, tym razem w inscenizacji Mai Kleczewskiej, którą artystka zaprosiła do Teatru Żydowskiego już jako jego szefowa. Premiera zaplanowana jest na 17 kwietnia.

Gołda Tencer kieruje także założoną przez siebie Fundacją Shalom, Centrum Kultury Jidysz i Festiwalem Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera". Jest wręcz opętana ideą ocalenia tego, co tylko się da z zamordowanej kultury polskich Żydów. To jej życiowa misja, której jest wierna przez całe swoje życie.

MOJA HISTORIA to cykl rozmów z najwybitniejszymi artystami teatru, ludźmi różnych specjalności i zawodów. Spotkania z aktywnym udziałem publiczności odbywają się raz w miesiącu. Biograficzna opowieść bohatera opatrzona jest materiałami ikonograficznymi, a także specjalnie nagranymi materiałami filmowymi. Do rozmowy zapraszani są również goście specjalni, których pytania i refleksje kierują uwagę na szczególnie interesujące zagadnienia. Od stycznia 2015 roku kuratorem projektu i prowadzącym spotkania jest Mike Urbaniak. Rozmowy są nagrywane i prezentowane na antenie Polskiego Radia RDC. Partnerem spotkań jest COMFORTY.

MIKE URBANIAK jest dziennikarzem kulturalnym, krytykiem teatralnym, autorem rozmów z wybitnymi postaciami polskiej kultury. Współpracuje z wieloma tytułami prasowymi, na stałe pisze do "Wysokich Obcasów" i weekendowego magazynu Gazeta.pl. W Polskim Radiu RDC prowadzi m. in. autorski program "Pan od kultury". Jest członkiem Komisji Artystycznej 21. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Wstęp na spotkanie jest wolny po uprzedniej rezerwacji miejsc (tel. 22 501 70 02, bilety@instytut-teatralny.pl).

Liczba miejsc ograniczona.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji