Artykuły

Łódź. Wykłady o sztuce światła w teatrze

Podczas tegorocznej edycji "Dotknij Teatru" w Teatrze Muzycznym odbędą się warsztaty z prof. Tadeuszem Krzeszowiakiem dotyczące oświetlenia teatralnego. Pierwszy warsztat zatytułowany będzie "Sztuka światła - sztuka teatru. Oświetlenie sceny teatralnej, a drugi "Europejska norma oświetlenia scenicznego - o co chodzi?"

Program części pierwszej zakłada zdobycie podstawowej wiedzy z zakresu historii oświetlenia teatralnego, wiedzy z zakresu fizyki światła oraz z zakresu techniki oświetlenia teatralnego. Zagadnienia, które zostaną poruszone podczas warsztatu to, min.: światło a kolor, percepcja barw, oddawanie barw, źródła oświetlenia w teatrze, techniki oświetleniowe i światło kierunkowe w teatrze, efekty specjalne wywoływane przy pomocy oświetlenia, koncepcyjne projektowanie oświetlenia teatralnego.

Dodatkowo, 28 marca, odbędzie się prelekcja dla młodzieży, pt. Historia oświetlenia sceny teatralnej, którą poprowadzi Jolanta Sławińska-Ryszka. Celem prelekcji będzie wzbogacenie programu warsztatów o kontekst historyczny, dzięki któremu uczestnicy poznają znaczenia światła w teatralnym procesie twórczym na przestrzeni od czasów starożytnych do XX wieku.

HARMONOGRAM

27.03., godz. 14.00 - 20.00 (z przerwami)

28.03., godz. 16.00 - 21.00 (z przerwami)

Obowiązują zapisy na warsztat i prelekcję w dziale promocji i reklamy: tel.: 42 678 35 11 wewn. 318; e-mail: promocja@teatr-muzyczny.lodz.pl

Cześć druga - spotkanie przeznaczone dla realizatorów oświetlenia w teatrach i kierowników działów technicznych teatrów odbędzie się 28 marca. Program zakłada zapoznanie się

z unijną dyrektywą PL-EN 62471 dotyczącą bezpieczeństwa fotobiologicznego lamp i systemów lampowych. Ponadto podczas spotkania odbędą się eksperymentalne pomiary oświetlenia scenicznego znajdującego się w Teatrze Muzycznym w Łodzi, pod względem wyżej wymienionej normy, która obowiązuje od 2010 roku w Unii Europejskiej.

Badania oświetlenia w Teatrze Muzycznym będą dotyczyć certyfikatów potwierdzających zgodność z normami polskimi i europejskimi w zakresie dopuszczalnego oświetlenia scenicznego oraz ochrony przed szkodliwym promieniowaniem optycznym i posłużą jako przykład do dalszych rozważań związanych z normą.

HARMONOGRAM

28.03. godz. 9.00 - 16.00 (z przerwami)

Obowiązują zapisy na warsztat; dział promocji i reklamy: tel.: 42 678 35 11 wewn. 318; e-mail: promocja@teatr-muzyczny.lodz.pl

Gościem i prowadzącym będzie profesor Tadeusz Krzeszowiak. Tadeusz Krzeszowiak - w latach 1978-1997 członek Theater an der Wien, Raimund Theater i Teatr Ronacher w dziale oświetlenia. Wśród jego realizacji oświetlenia scenicznego do wielu przedstawień muzycznych znalazły się m.in.: "Wesoła wdówka", "Człowiek z La Manchy", "Koty", "Upiór w operze", "Les Misérables", "Freudiana", "Elizabeth", "Skrzypek na dachu". Reżyser oświetlenia do wielu realizacji, mi.n.: "Czarodziejski flet", "Uprowadzenie z Seraju", "The Secret Marriage", "Dom Bernardy Alba", "Wesele", "Umierający łabędź", "Śmierć i dziewczyna", "Mały Książę", "Pinokio".

Od 1989 roku uczy w Wyższej Federalnej Szkole Technicznej i pracuje w Wiedeńskim Instytucie Badawczym (HTBLuVA Wiener Neustadt) oraz od roku 1991 w Fundacji Laboratorium Lighting Technology/Stage Lighting. Tadeusz Krzeszowiak ma w dorobku ponad 40 publikacji, w tym "Theater an der Wien", 1801-2001. "Technika i historia" (Wiedeń, 2002), "Freihaustheater w Wiedniu w 1787 roku, miejsce pracy W.A. Mozarta" i E. Schikanedera (Wiedeń, 2009) oraz publikacje z zakresu badań nad światłem, techniki scenicznej i oświetlenia teatralnego, takie jak "Schein werfen - theater licht technik" (Wiedeń, 2009). Brał udział w ponad 50 międzynarodowych konferencjach i kongresach na temat światła, inżynierii i teatru, w tym w Letniej Akademii w Salzburgu w latach 1987 i 1988. Kurator wielu wystaw, w tym: "Stulecie elektrycznego oświetlenia scenicznego" w Instytucie HTBLuVA w 1999 r.; "Teatr świata, tradycja i nowoczesność" w roku 1900, regionalna Wystawa w Reichenau/Rax w 2003 r.; Mozart - Oświecenie wystawa jubileuszowa w Muzeum Albertina (Wiedeń, 2006); "Wolfgang v. Kempeln" w Galerii Sztuki (Budapeszt, 2007) i Centrum Sztuki i Mediów (Karlsruhe, 2007); oraz wystawy "Scheinwerfen - technika i technologia oświetlenia" w Muzeum Teatralnym w Wiedniu (Wiedeń 2008/09).

Profesor Krzeszowiak wykłada na Wydziale Teatru, Filmu i Mediów na wiedeńskim Uniwersytecie. Jest kierownikiem studenckiego projektu "Nowa metoda pomiaru barwy materiałów luminescencyjnych UV w teatrze", za który jego studenci uzyskali II nagrodę podczas Międzynarodowego Konkursu Teorii Koloru na Uniwersytecie Teatralnym w Weimarze, w 2000 roku. Krzeszowiak był profesorem wizytującym w Akademii Teatralnej w Krakowie, a od jesieni 2007 r. profesorem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Wydział Scenografii), od października 2008 r. jest wykładowcą na Uniwersytecie Muzyki i Sztuki w Wiedniu, w Instytucie Śpiewu i Teatru Muzycznego.

Tadeusz Krzeszowiak jest członkiem komitetów technicznych, między innymi Austriackiego Instytutu Standardów, Międzynarodowej Organizacji Scénographes i Techniciens de Théâtre.

W 2003 roku otrzymał Złoty Oficerski Krzyż Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Nauki i Sztuki a w 2005 roku Srebrny Medal za Zasługi dla Republiki Austrii.

Obszary, którymi zajmuje się w pracy badawczej: faza światła - przeszłość i teraźniejszość, światło kierunkowe w teatrze, technologia lampy, fotometria i kolorymetria, światło a hormony, psychofizjologia widzenia.

Na zdjęciu: rekonstrukcja systemu kolorowego światła wg projektu Leonarda Da Vinci, Muzeum Teatralne w Wiedniu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji