Artykuły

Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru podsumowało rok

Na corocznym zebraniu walnym Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru podsumowano kolejny rok działalności. Dyskutowano również o nominacjach do Srebrnej Maski i planach PTPT w jubileuszowym roku 250 Teatru Publicznego. Oprócz stałego cyklu Teatr Poniedziałkowy, czyli wspólnego oglądania spektakli na dużym ekranie, który jest kontynuowany, w tym roku również towarzystwo będzie wyjeżdżać do teatrów warszawskich - pisze Lena Szatkowska w Tygodniku Płockim.

Członkowie PTPT przez cały rok uczestniczyli w premierowych i wznawianych spektaklach Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku oraz indywidualnie w przedstawieniach na terenie całego kraju. Zorganizowano 7 wycieczek do teatrów w Warszawie, jedną do Bydgoszczy oraz trzydniowy wyjazd do Krakowa, Zakopanego i Łodzi (łącznie obejrzano 11 spektakli). Po raz pierwszy odbyły się też wyjazdy na sztuki dla dzieci.

W nowym cyklu - Teatr Poniedziałkowy, w Teatrze Telewizji na żywo lub z odtworzeń archiwalnych, uczestnicy obejrzeli siedem spektakli. Pokazy odbywają się zawsze w siedzibie Okręgowej Izby Lekarskiej przy ulicy Kościuszki. Zarząd Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru przyznał w ubiegłym roku "Srebrną Maskę" oraz Nagrodę im. Rajmunda Rembielińskiego. Miłośnicy Melpomeny uczestniczyli w promocji książki Leny Szatkowskiej Z widowni, zza kulis. Prezes PTPT, Jarosław Wanecki o teatrze Karola Wojtyły opowiedział podczas wykładu dla Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, z okazji kanonizacji świętego Jana Pawła II.

Towarzystwo spotkało się w Zakopanem z dyrektorem teatru im. St. I. Witkiewicza Andrzejem Dziukiem, a w Płocku z prof. Anną Kuligowską-Korzeniewską - teatrologiem i historykiem teatru.

W najbliższych planach PTPT ma kolejne wyjazdy do Warszawy. 22 marca w Teatrze Studio chętni obejrzą sztukę "Jak zostałam wiedźmą" [na zdjęciu] w reżyserii Agnieszki Glińskiej, na podstawie tekstu Doroty Masłowskiej. W opowieści muzycznej (muzyka na żywo zespołu Voo Voo) o niecodziennym spotkaniu głodnej czarownicy, która latami wędruje po świecie i szuka niegrzecznych dzieci, by ugotować z nich pożywną zupę i małej dziewczynki, grają: Monika Krzywkowska, Dorota Landowska, Monika Obara, Dominika Ostałowska, Kinga Preis, Marcin Bosak, Marcin Januszkiewicz, Modest Ruciński, Łukasz Simlat, Paweł Wawrzecki, Mirosław Zbrojewicz.

18 kwietnia w Teatrze Narodowym - spektakl na podstawie Gombrowicza - "Iwona, księżniczka Burgunda", z udziałem Jerzego Radziwiłłowicza, Ewy Konstancji Bułhak, Joanny Warzechy, Beaty Fudalej. W roli Iwony - gościnnie Martyna Krzysztofik. Tego dnia odbędzie się również zwiedzanie Muzeum Teatralnego.

- Wchodzimy w rok jubileuszu teatru publicznego w Polsce i wszystkie nasze działania będą temu podporządkowane. Hasłem roku będzie cytat z wielkiego aktora, reżysera i dyrektora Teatru Powszechnego w Warszawie Zygmunta Hübnera: "Teatru nie robi się jedynie dla własnej przyjemności, jest to zawsze gra we dwoje. Partnerem jest widz". Zapraszamy wszystkich miłośników Melpomeny na cykl Teatr Poniedziałkowy i do udziału w spektaklach wyjazdowych. Staramy się zawsze wybierać najciekawsze przedstawienia - mówi prezes PTPT Jarosław Wanecki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji