Artykuły

Łódź. Sesja o Kantorze na Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

22 marca o godz. 12 w ramach XXI Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych na Małej Scenie Teatru Powszechnego odbędzie się sesja naukowa zatytułowana "Tadeusz Kantor. Zderzenie".

Głównym celem projektu jest przybliżenie mieszkańcom Łodzi postaci twórcy (legendarnego reżysera Teatru Cricot 2, artysty, malarza), którego setna rocznica urodzin przypada 6 kwietnia 2015 r. Tytułowe zderzenia dotyczą prezentacji jego twórczości na tle polskiej i światowej awangardy.

W sesji uczestniczyć będą: Andrzej Turowski, Karolina Prykowska-Michalak, Jarosław Suchan, Jaromir Jedliński, Dominika Łarionow oraz Jacek Wakar.

22 marca w ramach sesji odbędzie się również pokaz filmów Kantora zatyłowanych "Uwaga... Malarstwo!" oraz somnambulicy

Sesja i pokaz pod honorowym patronatem poseł Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej

WSTĘP WOLNY

prof. Andrzej Turowski (Université de Bourgogne) - jeden z najwybitniejszych polskich historyków sztuki. Specjalizuje się w badaniach historii sztuki nowoczesnej ze szczególnym uwzględnieniem polskiego i rosyjskiego konstruktywizmu.Od przełomu lat 60. i 70. był jednym z najważniejszych polskich krytyków i teoretyków sztuki, współtworzył program Galerii Foksal w Warszawie. Jest autorem ponad trzystu rozpraw naukowych oraz tekstów krytyczno-artystycznych, a także kilkunastu książek. Kurator wielu wystaw. Laureat Nagrody Artystycznej Fundacji Nowosielskich w Krakowie (2001), doktor honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2004).

dr hab. Karolina Prykowska-Michalak - adiunkt w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego. Zajmuje się badaniami nad teatrem współczesnym, teatrem i dramatem niemieckim, jak również związkami sztuki i polityki. Prowadzi cykliczne gościnne wykłady na Uniwersytecie Ludwiga-Maximiliana w Monachium i Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie. Jest autorką monografii Teatr niemiecki w Łodzi Sceny-Wykonawcy-Repertuar (2005), pod jej redakcją ukazały się także Książki: "Migrationen/Standortwechsel deutsches Theater in Polen" (2007) oraz "Teatr niemiecki w Polsce" (2008). Publikuje artykuły naukowe w polskich i zagranicznych wydawnictwach.

Jarosław Suchan - historyk sztuki, krytyk i kurator. W latach 1999-2002 kierował galerią Bunkier Sztuki w Krakowie. W 2002 r. objął funkcję wicedyrektora ds. rozwoju i promocji Centrum Sztuki Współczesnej "Zamek Ujazdowski" w Warszawie, a trzy lata później został głównym kuratorem programu wystaw w tej instytucji. W 2009 r. otrzymał doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury. Od 2006 r. jest dyrektorem Muzeum Sztuki w Łodzi. Pod jego kierownictwem zmodernizowano siedzibę główną przy ul. Więckowskiego oraz oddział Muzeum Pałac Herbsta, a w 2008 r. muzeum powiększyło się o oddział ms2.

Jaromir Jedliński - historyk sztuki, kurator, organizator i współorganizator wielu wystaw, autor opracowań, tekstów i rozmów z artystami, a także współautor filmów o sztuce. Członek Międzynarodowego Komitetu Muzeów Sztuki Nowoczesnej przy Międzynarodowej Radzie Muzeów, Międzynarodowego Stowarzyszenie Krytyków Sztuki oraz Stowarzyszenia Historyków Sztuki. W latach 1991-1996 dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi; w latach 2006-2008 kierownik Galerii Foksal w Warszawie. Wykładał wiedzę o sztuce i wystawiennictwie i muzeologię m. in. w PWSFTiTv w Łodzi, w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i w Instytucie Historii Sztuki UAM w Poznaniu, a także w licznych instytucjach w świecie.

dr Dominika Łarionow - adiunkt w Katedrze Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego, jest również kierownikiem Zakładu Teatru przy Polskim Instytucie Studiów nad Sztuką Świata. W latach 2007-2013 była przewodniczącą Scenography Working Group International Federation for Theater Research (FIRT/IFTR). Jest autorką książki "Przestrzenie obrazów Leszka Mądzika", (2008) oraz współredaktorem tomu "Przestrzeń w dramacie, teatrze i sztukach plastycznych" (2006). W 2015 roku ukaże się jej książka "Wystarczy tylko otworzyć drzwi" Przedmioty w twórczości Tadeusza Kantora.

Jacek Wakar - krytyk teatralny, szef Redakcji Publicystyki Kulturalnej II Programu Polskiego Radia, wcześniej szef działu kultury w "Przekroju" oraz "Dzienniku", redaktor naczelny "Foyer" oraz "Kultury" (dodatek do "Dziennika"), stały współpracownik "Więzi", "Teatru", "Wprost" oraz TVP Kultura, gdzie jest cyklicznie gościem "Tygodnika Kulturalnego". Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Obecnie współpracuje z warszawską uczelnią jako wykładowca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji