Artykuły

Historia i miłość

"Ostatni" to sztuka napisana współ­cześnie, specjalnie na zamówienie Te­atru Narodowego, przez Tomasza Łu­bieńskiego, dramatopisarza, krytyka literackiego, redaktora naczelnego miesięcznika "Nowe Książki". Sięga do czasu w polskiej historii przełomo­wego, a w literaturze krajowej trochę zaniedbanego. Otóż opowiada ona lo­sy Eustachego, ostatniego właścicie­la Różampola, majątku położonego na wschodzie II Rzeczypospolitej.

Akcja rozpoczyna się 17 września 1939 roku. Rodzinny podwieczorek zakłócają odgłosy zbliżającego się frontu. Niebawem na pałacowym podjeź­dzie spotykają się dwie armie: nie­miecka i sowiecka. W kolejnych sce­nach obejmujących 50 lat obserwuje­my dzieje rodziny, do której należał majątek. I dzieje powojenne Polski.

Na tym tle toczy się historia miło­sna Eustachego i Rózi, pałacowej po­kojówki. Finał - już współczesny, ma znów miejsce w Różampolu, gdzie od­bywa się szczególny zjazd rodzinny. Ten dramat opisuje nie tylko historię jednej rodziny, ale też zbiorowe do­świadczenie społeczeństwa, wymianę klas, która dokonała się po roku 1939.

Sztukę reżyseruje Tadeusz Bradecki, a występują: Aleksandra Justa, Ignacy Gogolewski, Dorota Landow­ska, Mariusz Bonaszewski, i inni. Sce­nografię przygotował Paweł Dobrzycki, a autorem muzyki jest Stanisław Radwan.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji