Artykuły

Łódź. Po prezentacji "Broniewskiego" na MFSPiN

Owacjami na stojąco widzowie przyjęli spektakl "Broniewski"zaprezentowany w sobotę w ramach XXI Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Po spektaklu odbyło się spotkanie z twórcami.

Spektakl Adama Orzechowskiego z Teatru Wybrzeże to portret poety, który w świadomości Polaków funkcjonuje jako piewca komunizmu i twórca propagandowy. Tymczasem biografia, dzieło i doświadczenia Broniewskiego są dużo bardziej złożone i zniuansowane.

Czy współczesny artysta potrzebuje przeciwności, które musi przezwyciężać? Czy współczesny artysta kontestuje porządek? Czy walka w dziedzinie sztuki jest dzisiaj potrzebna? Czy ma sens? - to tylko niektóre z pytań o kondycję artysty postawionych przez dyrektora artystycznego Festiwalu Ewę Pilawską. "Broniewski" to kolejna festiwalowa prezentacja, która jest próbą odpowiedzi na te pytania. Epizody z fascynującej biografii poety, "Polaka, katolika, alkoholika" tworzą obraz człowieka, który paradoksalnie - choć postrzegany jako konformista - był wierny swoim ideałom. Jednocześnie jego postawa i doświadczenia tworzą obraz bardzo niespójny, pełen sprzeczności i paradoksów. Młodzieńcze zasługi w walce o niepodległość Polski u boku Piłsudskiego, postawa po drugiej wojnie światowej, układy z władzami PRL, utwory na cześć Stalina - wszystko to składa się na portret człowieka o mocnym charakterze, a jednocześnie pełnego wątpliwości. Stojącego wciąż przed dylematami.

Po spektaklu z twórcami rozmawiał Łukasz Drewniak. Artyści opowiadali między innymi o pracy nad spektaklem, poznawaniem Władysława Broniewskiego, rozmowach o jego poezji i doświadczeniach, o których niewiele osób wie. Reżyser Adam Orzechowski mówił o nieodłącznej dwoistości życia i twórczości poety - zarazem geniusza i ofiary własnych wyborów. Ważny jest również trudny, bardzo skomplikowany kontekst historyczny, w którym przyszło Broniewskiemu tworzyć - podkreślali twórcy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji