Artykuły

Toruń. Warsztaty inspirowane "Mimiką" Bogusławskiego

"Zrób sobie minę!" to temat warsztatów prowadzonych w Teatrze im. Horzycy przez artystę fotografa Wojtka Szabelskiego w ramach projektu Sztuka sceniczna dla każdego - projekt działań edukacyjnych do spektaklu "Miny Polskie" w reż. Mikołaja Grabowskiego.

Projekt ten zakłada przeprowadzenie dziesięciu warsztatów teatralnych i artystycznych: warsztatów dramaturgicznych, aktorskich, lekcji czytania Gombrowicza i Wyspiańskiego, zajęć z fotografem, zabaw dla najmłodszych. Teatr im. Wilama Horzycy chce w ten sposób zainteresować widzów dawną literaturą oraz udowodnić, iż spotkanie z klasyką może być intelektualną przygodą, może dać autentyczne przeżycia artystyczne.

Inspiracją do pracy warsztatowej "Zrób sobie minę!" będzie "Mimika" Wojciecha Bogusławskiego - historyczny podręcznik pracy aktora. Podczas warsztatów uczestnicy będą próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy podręcznik Wojciecha Bogusławskiego może być inspiracją dla sztuki współczesnej, nie tylko teatralnej i co może powstać z połączenia podręcznika sztuki aktorskiej i wizji artystyczne. Materiałem do pracy będą twarze uczestników.

***

Prowadzenie: Wojtek Szabelski

Termin: 18 kwietnia 2015 (sobota) godzina: 11.00

Liczba osób: 15

Zgłoszenia: marta.lewandowska@teatr.torun.pl

***

Wojtek Szabelski (na zdjęciu). Związany z fotografią od zawsze. Na co dzień fotograf prasowy, który fotograficznego oddechu szuka także w teatrze. Od dwudziestu lat związany z Teatrem im. Wilama Horzycy, gdzie dokumentuje wszystkie premiery i życie teatru. Współpracuje także z innymi teatrami, pracuje przy festiwalach teatralnych. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików - ZPAF. Ma na koncie wiele nagród w konkursach w Polsce i za granicą. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych, także poświęconych fotografii teatralnej. Aktualnie prowadzi także galerię fotograficzną w Kawiarni i Galerii Teatralnej WEJśCIóWKA w Teatrze Horzycy w Toruniu. Zaangażowany w edukację fotograficzną w tejże oraz w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu, gdzie prowadził warsztaty z fotografii teatralnej i mobilnej.

---

Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego jest jednym z najważniejszych wydarzeń realizowanych dla uczczenia przypadającego w 2015 roku jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce.Celem Konkursu jest wzmocnienie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów, nagradzanie najciekawszych interpretacji dawnej literatury, a także wspieranie po­szukiwań zapomnianych dzieł przeszłości, zasługujących na istotne miejsce w zbiorowej pamięci.

W Konkursie biorą udział zarówno projekty przedstawień, jak i gotowe realizacje polskich tekstów powstałych przed końcem roku 1969, tj. rokiem śmierci Witolda Gombrowicza. Najciekawsze projekty wybrane w pierwszym etapie Konkursu otrzymały dofinansowanie na realizację ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyboru dokonała Komisja Artystyczna składająca się z wybitnych znawców teatru i dramatu. W etapie drugim Jury ocenia gotowe przedstawienia, zarówno te powstałe na podstawie projektów rekomendowanych przez Komisję Artystyczną, jak i inne, mające premierę między 26 września 2013 roku a 31 sierpnia 2015 roku.

Więcej informacji na stronie: www.klasykazywa.pl

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" realizowanego z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Konkurs organizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji