Artykuły

Gdańsk-Sopot. Konkurs na scenariusz słuchowiska dla dzieci

Czesi zawładną Sopotem. To właśnie literatura z tego kraju będzie głównym tematem najnowszej edycji festiwalu Literacki Sopot. W tym roku odbędzie się on w dniach 20-23 sierpnia. Miejska Biblioteka Publiczna wraz z Teatrem Miniatura ogłosiły konkurs na oryginalny scenariusz słuchowiska dla dzieci.

Wielkie nazwiska, tłumy na spotkaniach autorskich, miłośnicy literatury gorączkowo biegający między miejscami, w których odbywają się kolejne atrakcje z bogatego programu - to zwyczajny widok na imprezie, która - choć bardzo młoda - z miejsca stała się jednym z najciekawszych wydarzeń okołoliterackich w Polsce. Mowa oczywiście o festiwalu Literacki Sopot, który odbywa się od kilku lat późnym latem w Sopocie i cieszy się ogromną popularnością.

Organizatorzy - a głównym jest samo miasto Sopot - ogłosili właśnie pierwsze informacje na temat najnowszej edycji imprezy. Tegoroczne wydanie Literackiego Sopotu odbędzie się w dniach 20-23 sierpnia i jak co roku będzie miało swego rodzaju temat wiodący w postaci literatury wybranego kraju. W tym roku będą nim Czechy.

- Pierwszy powód jest oczywiście taki, że Czesi mają po prostu bardzo dużo bardzo dobrej literatury - opowiada pomysłodawczyni festiwalu, wiceprezydent Sopotu Joanna Cichocka-Gula. - A mówiąc poważniej: zawsze staramy się w ramach festiwalu przez pryzmat literatury mówić o ważnych problemach współczesnego świata. W tym przypadku ważnym tematem jest oczywiście 1968 rok. Dramatyczne wydarzenia w ówczesnej Czechosłowacji, które na dobre zaważyły na jej dalszych dziejach, miały oczywiście mocny oddźwięk w literaturze tego kraju. Drugi ważny wątek, który chcemy pokazać w kontekście literatury czeskiej, ale nie tylko, to związki między książką a filmem. W przypadku literatury czeskiej bardzo wyraźnie widać, jak bardzo literatura może być inspirująca dla filmowców, widać też, że same scenariusze filmowe mogą być świetną literaturą.

Nie ma jeszcze żadnych szczegółów programu tegorocznego Literackiego Sopotu, ale wiadomo, że organizatorzy będą chcieli umieścić w nim te pozycje, które znakomicie sprawdziły się podczas poprzednich edycji. Nie zabraknie więc ciekawych gości - przede wszystkim w osobach znanych i popularnych pisarzy, nie zabraknie spotkań z autorami i krytykami, nie zabraknie kiermaszu, na którym wydawnictwa będą prezentować swoje najnowsze pozycje po atrakcyjnych, obniżonych cenach. Program, jak zawsze, uzupełni bogaty zestaw dodatkowych atrakcji: towarzyszących festiwalowi imprez filmowych i muzycznych, związanych w ten czy inny sposób z literaturą.

To jeszcze nie wszystkie wstępne informacje o festiwalu. Sopocka Miejska Biblioteka Publiczna wraz z Teatrem Miniatura ogłosiły konkurs na oryginalny scenariusz słuchowiska dla dzieci.

- Ogłaszając ten konkurs, chcemy stworzyć nowe formy dla dzieci, które obudzą w nich fascynację teatrem dźwięku - informują organizatorzy. - Twórczość dla dzieci na ogół skupia się na formie wizualnej, której dźwięk jedynie towarzyszy. Tym razem chcielibyśmy, żeby odegrał główną rolę. Nie stawiamy autorom żadnych ograniczeń tematycznych i formalnych. Dzikie dźwięki mogą żyć za górami, za lasami, ale też w bloku obok. Można je usłyszeć w spokojną noc nad jeziorem, ale i w zatłoczonym metrze. Dzikie dźwięki żyją wszędzie, trzeba je tylko umieć usłyszeć.

Prace można było zgłaszać do 20 marca. Teraz ocenia je profesjonalne jury, w którym zasiadają specjaliści od teatru i literatury dla najmłodszych: Barbara Gawryluk (Polskie Radio Kraków), Janusz Kukuła (Teatr Polskiego Radia), Romuald Pokojski (Miejski Teatr Miniatura) i Grzegorz Wasowski (Wydawnictwo Wasowscy). Najlepsze prace zostaną opublikowane w pokonkursowej antologii. Autor zwycięskiego tekstu będzie miał dodatkowo szansę na realizację słuchowiska, emisję na antenie Polskiego Radia i wydanie go w wersji elektronicznej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji