Artykuły

Warszawa. Instalacja "Krzesło dla Kantora" przed Dramatycznym

Zapraszamy w poniedziałek 6 kwietnia 2015 roku o godzinie 16:00 na uroczyste otwarcie instalacji "Krzesło dla Kantora. Hommage na setne urodziny". Gigantyczna, siedmiometrowa instalacja stanęła na Placu Defilad na trawniku przed Teatrem Dramatycznym m.st. Warszawy.

Celem instalacji jest oddanie hołdu najwybitniejszemu polskiemu artyście teatru XX wieku - scenografowi, reżyserowi, poecie i aktorowi, ale również malarzowi, performerowi i autorowi happeningów. Dzień otwarcia nie jest przypadkowy - to dzień setnych urodzin artysty. W uroczystym otwarciu instalacji weźmie udział Tadeusz Słobodzianek, dyrektor Teatru Dramatycznego.

Rok 2015 został ogłoszony przez UNESCO Rokiem Tadeusza Kantora. W ramach popularyzacji wiedzy o Kantorze i jego twórczości odbywa się seria wydarzeń na całym świecie.

Tadeusz Kantor (1915-1990) - malarz, scenograf, reżyser, poeta, aktor przedstawieniach, jeden z pierwszych twórców happeningów w Polsce, malarz, teoretyk sztuki i wykładowca krakowskiej ASP. Twórca słynnego awangardowego Teatru Cricot 2, w którym wystawiał autorskie, nawiązujące do jego biografii spektakle. Najsłynniejsze przedstawienia Kantora to "Umarła klasa", "Gdzie są niegdysiejsze śniegi?", "Wielopole, Wielopole", "Niech sczezną artyści", "Nigdy tu już nie powrócę", "Dziś są moje urodziny". W swoich spektaklach często uczestniczył bezpośrednio jako "mistrz ceremonii".

"Kantor dla sztuki polskiej jest on tym, kim dla sztuki niemieckiej jest Joseph Beuys, a dla amerykańskiej Andy Warhol. - pisał Jarosław Suchan."

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji