Artykuły

Kraków. Chorwacki teatr w Klubie "Re" i w Ludowym

Ambasada Republiki Chorwacji w Warszawie pragnie poinformować, iż w ramach obchodów 25 rocznicy pierwszych demokratycznych wyborów parlamentarnych w Republice Chorwacji w Krakowie zostaną zaprezentowane spektakle chorwackich teatrów.

12 kwietnia o godzinie 20.00 w Klubie "Re" przy ul. Św. Krzyża 4 odbędzie się spektakl "Glembajowie" Mirloslava Krležy w reżyserii Željko Senečića i wykonaniu grupy "Zagrebački glumački atelje". Miroslav Krleža to jeden z najbardziej znanych pisarzy chorwackich. Ze względu na rolę, jaką odegrał w życiu literackim i kulturalnym Chorwacji oraz w całej pierwszej i drugiej Jugosławii, można go nazwać pisarzem-instytucją, jedną z kluczowych postaci XX wieku. W jego ogromnej spuściźnie literackiej ważne miejsce zajmuje dramat "Glembajowie", będący pierwszą częścią trylogii dramatycznej. Pozostałe dwie części noszą tytuł "W agonii" i "Leda". W adaptacji Željka Senečicia w sztuce występuje trzech głównych bohaterów: Leone Glembaj, jego ojciec - Ignacy i macocha - baronowa Castelli. Inspiracją dla Senečicia była rozmowa z Krležą, podczas której pisarz powiedział mu, że Glembajowie są właściwie dramatem dla trzech postaci. Reżyser na pierwszym planie stawia - w miejsce kontekstu społeczno-politycznego tamtych czasów - wymiar psychologiczny archetypicznego trójkąta: ojciec, syn i macocha, tak jak w przypadku dramatu greckiego czy szekspirowskiego.

Wokół stołu bilardowego rozgrywa się szereg intryg, otworzy się "puszka Pandory" mrocznych rodzinnych tajemnic, które doprowadzą do zabójstwa. W ekspresyjnej grze trójki aktorów upływ czasu odlicza jedynie tykanie ściennego zegara, publiczność zaś w kameralnej atmosferze staje się świadkiem rodzinnego dramatu.

14 kwietnia o godzinie 19.00 w Teatrze Ludowym, Mała Scena Pod Ratuszem, wystąpi chorwacka grupa teatralna BASTIEN ze spektaklem "Moskwa Petuszki". Muzykę do sztuki w reżyserii i adaptacji Jasmina Novljakovicia skomponował Igor D. Savin, zaś w rolę Wieni wcielił się producent spektaklu - Ljubo Zečević. Adaptacja Jasmina Novljakovicia odkrywa w oryginalnym tekście strawestowany schemat powieści Kafki. Alkohol, tak jak niepojęty w swej istocie, tajemniczy proces z powieści Kafki, chwyta bohatera w swoje szpony, odseparowuje od społeczeństwa i wyniszcza, stając się jedyną treścią i sensem życia...

Pomysł na fabułę tego poematu zrodził się w okresie, w którym Jerofiejew pracował przy układaniu kabli w Szeremetiewie w 1969 roku. Każdy rozdział przedstawia trasę między kolejnymi stacjami na drodze z Moskwy do Pietuszek. Jednak to, dokąd Wienia tak naprawdę wyruszył, najlepiej opisują pierwsze zdania przedostatniego rozdziału powieści: "Jeśli masz ochotę iść w lewo, Wieniczko, to idź. A jeśli chcesz iść w prawo, idź w prawo. Wszystko jedno, dokąd. Najlepiej więc idź przed siebie, dokąd cię oczy poniosą...

Organizatorami wydarzeń są: Ambasada Republiki Chorwacji w Warszawie, oraz Konsulat Republiki Chorwacji w Krakowie.

Wstęp na spektakle jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji