Artykuły

Bielsko-Biała. Święto z wężem

Wąż był tylko na scenie, organizatorzy go w kieszeni nie mieli, więc bielska uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru wypadła, jak co roku, okazale.

31 marca na widowni Teatru Lalek Banialuka zasiedli aktorzy i pozostali pracownicy obu bielskich scen zawodowych oraz instruktorzy i animatorzy prężnego amatorskiego ruchu teatralnego (działa ponad 20 zespołów). Gospodarz uroczystości, prezydent miasta Jacek Krywult, chwalił ubiegłoroczne teatralne osiągnięcia - ciekawe i poruszające widowiska, dużą liczbę widzów oraz zdobycie sporej ilości nagród. Teatr Polski proponuje repertuar zróżnicowany, dostosowany do różnych gustów, a Banialuka dba przede wszystkim o najmłodszych i młodych widzów. Obie sceny dały w 2014 roku blisko 650 przedstawień, które obejrzało 136 tysięcy osób.

Orędzie, odczytywane na całym świecie (w Banialuce przez Grzegorza Sikorę z TP) z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, napisał tym razem polski reżyser Krzysztof Warlikowski - sceniczny wizjoner, ale i prowokator. Stwierdził w nim między innymi: Mury, które uparcie wznosimy, nie chronią nas przed niczym. Przeciwnie, same wymagają ochrony i troski, która pożera gros naszej życiowej energii. I nie mamy już siły, żeby próbować dojrzeć to co jest za bramą, za murem. A właśnie wobec tego powinien istnieć teatr i w tym szukać swojej mocy. Zaglądać tam, gdzie patrzenie wzbronione.

Bielski prezydent skojarzył to wezwanie ze słynnym wezwaniem Mickiewicza "tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga". - Taka jest właśnie rola teatru - podejmowanie odpowiedzi na skomplikowane pytania - mówił Jacek Krywult i dodał: - Nie oznacza to jednak, że należy to robić za pomocą wzbudzających kontrowersje, a czasem i zgorszenie środków wyrazu. Bo teatr powinien kształtować postawy, wzbogacać osobowość widzów i wychowywać.

Oprócz gratulacji od prezydenta miasta były też nagrody (po 2,5 tys. zł brutto). Otrzymali je: aktorka Banialuki Lucyna Sypniewska, Krystyna Popławska - aktorka, instruktorka, założycielka teatru Ptak, Joanna Feikisz, która skatalogowała bogate archiwalia Teatru Polskiego, Krzysztof Byrski - elektroakustyk Banialuki oraz Ireneusz Jeziak - akustyk TP.

Zgodnie z 20-letnią tradycją swoją nagrodę - Laur Dembowskiego - przyznało bielskie koło ZASP. Otrzymał ją Tomasz Sylwestrzak za rolę tytułową w spektaklu "Wąż". To efektowne, dowcipne przedstawienie, atrakcyjne zarówno dla dzieci jak i dorosłych, było ozdobą uroczystego wieczoru. A zakończył go bankiet.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji