Artykuły

Warszawa. Festiwal muzyki filmowej Komedy

Koncerty i wystawę plakatów przygotowali organizatorzy VII. Festiwalu Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy, który odbywać się będzie od 29 do 30 kwietnia w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Zagrają m.in. Radio String Quartet Vienna i Marcin Wasilewski Trio.

Festiwal rozpocznie się 29 kwietnia od wystawy plakatów "Komeda-Polański" ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi. Pianista jazzowy i kompozytor zasłynął jako autor muzyki do filmów Romana Polańskiego, m.in. "Noża w wodzie" (1962), "Matni" (1966) i "Dziecka Rosemary" (1968) a także m.in. etiudy "Dwaj ludzie z szafą" (1958) oraz krótkometrażowej pracy dyplomowej reżysera "Gdy spadają anioły" (1959). Wystawę oglądać będzie można przez cały okres trwania festiwalu.

Wieczorem tego samego dnia widownia będzie mogła wysłuchać koncertu Radio String Quartet Vienna, który zaprezentuje się w programie "European Stars Play Komeda". Grupę tworzą Bernie Mallinger (skrzypce), Igmar Jenner (skrzypce), Cynthia Liao (altówka) i Asja Valcic (wiolonczela). Zespół zadebiutował w 2006 r. podczas Berlin Jazz Festivalu, gdzie wykonał własne, klasyczne interpretacje muzyki formacji Mahavishnu Orchestra. "Celebrating Mahavishnu Orchestra", wydany rok później, był pierwszą płytą Radio String Quartet Vienna; słowo wstępne do krążka napisał John McLaughlin, gitarzysta i lider Mahavishnu Orchestra.

Następnie na scenie pojawi się skrzypek Adam Bałdych oraz Marcin Wasilewski Trio w składzie: Marcin Wasilewski (fortepian), Sławomir Kurkiewicz (kontrabas) i Michał Miśkiewicz (perkusja). Muzycy wystąpią w programie "Special Komeda Project".

Zespół Wasilewskiego, w czasach gdy występował jeszcze jako Simple Acoustic Trio, nagrał w 1995 r. płytę "Komeda" z interpretacjami utworów słynnego jazzmana. Był to debiutancki krążek grupy, która od 2008 r. występuje jako Marcin Wasilewski Trio i nagrywa dla prestiżowej monachijskiej wytwórni ECM - nakładem oficyny ukazały się "January" (2008), "Faithful" (2011) i "Spark of Life" (2014). Przez wiele lat trio występowało i nagrywało z trębaczem Tomaszem Stańką. Z triem Wasilewskiego zagra gościnnie skrzypek Adam Bałdych, mający na koncie pięć autorskich krążków i występy m.in. na Warsaw Summer Jazz Days, Liepziger Jazz Tage, Berlin JazzFest, Montreux Jazz Festival czy London Jazz Festival.

Na drugi dzień festiwalu organizatorzy przygotowali koncert saksofonisty Andrzeja Olejniczaka. Muzyk wykona specjalnie przygotowany program "Tribute To Komeda". Olejniczak to założyciel grupy Sun Ship oraz członek formacji String Connection. W ciągu swej kariery współpracował i nagrywał m.in. z grupą Novi Singers, Big Bandem Polskiego Radia pod dyrekcją Andrzeja Trzaskowskiego, Zbigniewem Namysłowskim a także Gerrym Mulliganem, Kennym Drew i Randym Breckerem.

Zwieńczeniem imprezy będzie pokaz filmów "Co z nami" (1963) i "Ludzie się spotykają" (1967) duńskiego reżysera Henninga Carlsena, z muzyką Krzysztofa Komedy.

Krzysztof Komeda, właśc. Krzysztof Trzciński (ur. 1931 r. w Poznaniu - zm. 1969 r. w Warszawie) to jeden z najpopularniejszych polskich muzyków jazzowych, jeden z największych w kraju popularyzatorów tej muzyki. Skomponował ścieżki dźwiękowe do ponad 60 filmów, w tym obrazów Romana Polańskiego ("Nóż w wodzie", "Matnia", "Nieustraszeni pogromcy wampirów", "Dziecko Rosemary"), Janusza Morgensterna ("Do widzenia, do jutra", "Jutro premiera"), Andrzeja Wajdy ("Niewinni czarodzieje"), Janusza Nasfetera ("Zbrodniarz i panna") czy Jerzego Skolimowskiego ("Bariera", "Ręce do góry") a także 9 wydanych za życia płyt autorskich.

Komeda zmarł w wyniku nieszczęśliwego wypadku w Los Angeles, gdy popchnięty przez przypadek przez pisarza Marka Hłaskę spadł ze skarpy i zranił się poważnie w głowę. Stwierdzono krwiaka mózgu. Przewieziony do kraju, zmarł w szpitalu w Warszawie. Jego kompozycje nadal inspirują polskich muzyków. Muzykę Komedy interpretowali tacy artyści jak m.in. Tomasz Stańko, Simple Acoustic Trio, Leszek Możdżer, Maciej Obara czy Maria Sadowska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji