Artykuły

Poznańscy artyści na europejskich scenach

Atrakcyjnie zapowiada się nowy sezon dla poznańskich teatrów i zespołów artystycznych. Czekają je liczne wojaże zagraniczne, co dowodnie świadczy o wysokiej ocenie poziomu artystycznego czołowych scen i zespołów stolicy Wielkopolski.

Teatr Nowy kierowany przez Izabellę Cywińską został zaproszony do udziału w słynnym festiwalu "Bitev" w Belgradzie, gdzie zaprezentuje spektakl autorski Janusza Wiśniewskiego "Koniec Europy". Przedstawianie to obejrzą ponadto mieszkańcy Nowego Sadu i Ljubljany. Zespół wyjechał do Jugosławii 18 września,

19 września w pięćdziesiąte tournée zagraniczne uda się Zespół Pieśni i Tańca "Wielkopolska" pod dyrekcją kierownika artystycznego i choreografa Romana Matysiaka. Trasa licząca łącznie 6 tysięcy kilometrów wiedzie przez Republikę Federalną Niemiec, Holandię i Szwajcarię. Zespół da łącznie dwadzieścia koncertów. Przypomnijmy, że zespól "Wielkopolska" występował niemal we wszystkich krajach Europy, był oklaskiwany również w Azji. W br. obchodzi swoje 25-lecie. W tym okresie zespół obejrzało 3,5 mln widzów, a przewinęło się przezeń około 2 tysięcy amatorów - robotników, nauczycieli, studentów, z których każdy występował co najmniej 3 lata. W przyszłym roku zespół czekają kolejne wyjazdy, najprawdopodobniej do Anglii, Austrii, Szwajcarii i krajów Beneluxu.

Poznańskie "Słowiki" Stefana Stuligrosza przygotowują się do występów w Republice Federalnej Niemiec, Szwajcarii, Austrii i Berlinie Zachodnim.

Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcją Jerzego Kurczewskiego po powrocie z Wiednia, gdzie podczas obchodów 300 rocznicy wiktorii Jana III Sobieskiego prawykonał "Mszę" Zdzisława Wysockiego dedykowaną papieżowi Janowi Pawłowi II, sposobi się da sześciotygodniowego tournée w listopadzie i grudniu po Holandii, Belgii i Francji. W związku z tym wojażem w Holandii ukażą się dwie płyty długogrające nagrane przez poznańskich chłopców i muzyczny film telewizyjny. Jego producentem jest telewizja "Tros", dla której poznański chór chłopięcy nagrał też specjalny sygnał skomponowany przez Jerzego Kurczewskiego.

Obchodząca w br. swoje piętnastolecie Orkiestra Kameralna Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, wyjedzie w przyszłym roku do RFN, Francji i Włoch oraz do Wielkiej Brytanii.

Co najmniej dwukrotnie wyruszy za granicę zespół Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki. W lutym przyszłego roku do Finlandii, gdzie na zaproszenie Opery Narodowej w Helsinkach wystawi "Rzekę krzyczących ptaków" Brittena, w maju natomiast do Wiesbaden, aby wziąć udział w najstarszym w Europie festiwalu operowym.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji