Artykuły

Koszalin. Spektakle na ekranie w BTD

Dziś na scenie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego (ul. H. Modrzejewskiej) zamiast aktorów stanie... ekran. Z okazji jubileuszu 250 lat teatru publicznego BTD zaprasza o godz. 18.30 na projekcję spektaklu "Burza" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.

Wstęp wolny, rezerwacje w Biurze Obsługi Widza pod nr tel. 94 342 20 58 w. 108.

"Burzę", ostatnią i najbardziej enigmatyczną sztukę Williama Szekspira, Krzysztof Warlikowski przygotował dla warszawskiego Teatru Rozmaitości w 2003 roku. Premiera zapowiadana była jako jedno z najciekawszych wydarzeń teatralnych. Zapisane w "Burzy" [na zdjęciu] pytania o sens ładu moralnego zyskały współczesną interpretację. Uwypuklony został ponadczasowy charakter szekspirowskich rozważań o kulturze, cywilizacji i naturze.

Spektakle teatralne na ekranie można też oglądać do końca miesiąca w Centrum Kultury 105, w sali klubowej (ul. Zwycięstwa 105 w Koszalinie). W ramach projektu "Teatroteka" prezentowane są ekranizacje polskiej młodej dramaturgii teatralnej. - Seria spektakli, które chcemy zaprezentować młodzieży naszego miasta, to nowy etap w myśleniu literackim i scenicznym zarówno w kontekście artystycznym, jak i realizacyjnym - zapowiadają organizatorzy. Młodzieży - bo pokazy adresowane są głównie do uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i studentów (do CK105 mogą zgłaszać się z prośbą o rezerwacje miejsc całe klasy, tel. 607 882 491), ale przyjść do klubu może każdy chętny, niezależnie od wieku. Wstęp jest darmowy.

W ostatni piątek widzowie zobaczyli spektakl "Walentyna" z Julią Kijowską w roli Walentyny Tiereszkowej - radzieckiej tkaczki, która stała się pierwszą kobietą w kosmosie. W kolejne piątki maja o godz. 9 można będzie zobaczyć jeszcze trzy spektakle - to w kolejności: "Walizka", "Cukier Stanik" i "Nad".

"Walizka" w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego stawia pytania o społeczną pielęgnację pamięci o Holokauście.

"Cukier Stanik" (reż. Zyta Rudzka) to spektakl o ludziach, którzy rzucają wyzwanie światu tandety i tanich, bo tanio wytwarzanych produktów. Tytułowy "Cukier Stanik" to nazwa rodzinnej pracowni gorseciarskiej. Do Dawida Cukiera po ręcznie robione staniki przez wiele lat w PRL przychodziły zarówno żony towarzyszy, jak i gwiazdy estrady. Ale dziś w warsztacie na Lesznie brak klientek, bo wszystkie wolą tanie, choć tandetne wyroby chińskie.

"Nad" (reż. Mariusz Bieliński) opowiada o człowieku skazanym za zbrodnię, której nie popełnił. Z rozmów i poetyckich monologów zbudowany zostaje zapis rodzinnego i społecznego dramatu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji